Zánět sedacího nervu – projevy, příznaky, léčba

Zánět sedacího nervu je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění. Postižení největšího nervu lidského těla, který můžete znát rovněž pod názvem nervus ischiadicus, může být způsobeno sedavým zaměstnáním nebo způsobem života, prudkým pohybem, zvedáním těžkých věcí, špatným držením těla, nevhodnou polohou těla ve spánku, vyhřeznutím meziobratlové plotýnky, těhotenstvím nebo jako důsledek úrazu páteře.

Zánět sedacího nervu, neboli Ischias, může postihnout v podstatě kohokoli. Od klasických projevů bolestí zad se liší zvýšenou bolestivostí a téměř vždy jistou a nezbytnou návštěvou lékaře.

Co je to zánět sedacího nervu?

Sedací nerv vystupuje z míchy v oblasti bederní páteře, která přechází v křížovou část. Problémy nejčastěji vznikají právě v oblasti křížové páteře, která bývá často nepřiměřeně zatěžována. Zánět často vzniká jako důsledek utlačování a dráždění sedacího nervu, ale může být způsoben také autoimunitním onemocněním, při kterém imunitní systém člověka může poškozovat nervové buňky periferních nervů nebo nepřiměřenou psychickou zátěží. Typickým projevem onemocnění je bolest provázející zánět sedacího svalu, která se zhoršuje při předklánění a kašli.

Příznaky:

  • intenzivní bodavá či pálivá bolest vystřelující do zad a dolních končetin
  • mravenčení
  • brnění
  • mrazení, pálení
  • znecitlivění

Léčba:

K léčbě zánětu sedacího nervu je stěžejní fáze, v které byl diagnostikován. V počáteční fázi postačí klid na lůžku a vhodná matrace na spaní. Podstatnou součástí léčby je fyzioterapie, teplé či studené obklady a analgetika. V některých případech může pomoci akupunktura, v horších těžko léčitelných případech až operace vyhřezlé ploténky. V případě zánětu sedacího nervu je důležitá a poměrně jednoduchá prevence. Správný výběr matrace či pracovní židle a dostatek aktivního pohybu vám může pomoci nepříjemným bolestem předejít.

1 komentář u „Zánět sedacího nervu – projevy, příznaky, léčba

  1. Anna Šůchová

    Mám po zlomenině krčku,zhojené,ale sedací nerv zachycení zejména z důsledku dlouhodobého ležení.Dle lékaře je nutné teplo,ale bohužel nepomáhá.Jsem stará žena 80 roků a je to velcie bolelstivé.Jaká analagetika byanna sůchová mohla pomoci,protím o radu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.