Katedrála svatého Štěpána Vídeň – Stephansdom

Chrám svatého Štěpána ve Vídni je jedna z nejvýznamnějších rakouských gotických památek, současně také symbol Vídně. Od roku 1469 je sídelním kostelem vídeňských biskupů a arcibiskupů.

Chrám je dlouhý 107 metrů a vysoký 34 metrů. Má čtyři věže, z nichž nejvyšší měří 136,44 metrů. Po 342 schodech vystoupáte do místnosti pro hlásné, z níž je překrásný výhled na město. Celkem tu visí 13 zvonů. Nejznámější zvon chrámu sv. Štěpána zvaný Pummerin najdete v severní věži vysoké 68,3 metrů. Je to druhý největší zavěšený kostelní zvon v Evropě. Na střeše chrámu jsou z barevných střešních tašek vytvořený dvouhlavý orel, znak města Vídně a rakouský státní znak. Vnitřní výzdoba a vybavení chrámu se v průběhu staletí až do baroka neustále měnila.

Katedrála svatého Štěpána Vídeň - Stephansdom

Katedrála svatého Štěpána Vídeň – Stephansdom

1 komentář u „Katedrála svatého Štěpána Vídeň – Stephansdom

  1. Jakub

    No tenhle katedralu si pamatuj když jsme projížděli Vídni ale jen z venku. No by mě zajímalo jak tam třeba dopravovaly ty zvony do 60m výšky. Když ten zvon může vážit tak 300 možná 400kg. U nás na vesnici když dávali měďenou střechu na kostelní věž tak museli jeřábem. Asistovala u tohohle tahle firma http://uplifter.cz no celá operace trvala něco přes 3h.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.