Paříž – památky

Nejprve si krátce něco povíme o samotném cestování v Paříži.

V Paříži je celkem snadná orientace, funguje zde skvělá síť autobusových linek a metra. Na zastávkách metra a v prodejnách jízdenek lze obržet malý a přehledný plánek s mapkou a čísly jednotlivých linek.

Nejvýhodnější je asi cestovat metrem. Během špičky jezdí vlaky každou minutu. Metro začíná jezdit v 5.30 hod, poslední vlaky vyjíždějí z konečné v 0.30 h. Výhodné je investovat do Carnetu (balíčku jízdenek), kde budete mít deset jízdenek za cenu sedmi. Jízdenky platí i v autobusech, vlacích RER ale pouze pokud se budete pohybovat na území Paříže a nepřekročíte vnější předměstí Paříže. Lze zakoupit i celodenní jízdenky Mobilis nebo Paris Visite, které také poskytují slevu na vstupy do různých památek a atrakcí. V případě delší návštěvy je výhodné pořídit týdenní a měsíční jízdenku Carnet Orange.

Přejdeme rovnou k některým nejdůležitějším památkám, které si určitě při návštěvě Paříže nenechte ujít.

Notre-dame

notre-dame

Notre-Dame

Dominantou ostrova Ile De La Cite je katedrála Notre-Dame (otevřeno je po – so od 8:00 do 20:45, v ne 8:00 – 21:45), která plnila náboženskou úlohu téměř po dobu 2 000 let. V dobách římské říše zde stál Jupiterův chrám, v 4. století našeho letopočtu byl zde postaven první křesťanský kostel, později se připojil druhý kostel Notre-Dame. Stavba hlavní katedrály ale začala až v roce 1163. Roku 1239 zde procházelo procesí Ludvíka IX se svatým pokladem – kristovou trnovou korunou. Katedrála se také stala v roce 1430 dějištěm korunovace Jindřicha VI Anglického. Napoleon se zde korunoval na císaře. Osobně také doporučuji za katedrálou navštívit památník Mémorial de la Déportation. Schodištěm vstoupíte do tmavé krypty, která byla vybudováno jako památník 200 000 Francouzům, kteří zahynuli v koncentračních táborech. Stěny památníku jsou popsány jmény deportovaných.

Louvre

louvre

Louvre

Palác, který původně sloužil jako pevnost byl později přestavěn v pokladnici světových umění. Nejznámější pro návštěvníky je asi jako domovem obrazu Mony Lisy. Nádvoří Louvru dominuje obrovská skleněná pyramida, která slouží jako hlavní vstup do muzea. Otevřeno je denně kromě úterý od 9.00 – 18.00, st a pá 9.00 – 21.45, zavřeno je v úterý a během svátků. Muzeum se dělí na tři křídla, kde v každém křídle je několik pater. Můžete zde shlédnout expozice středověku, egyptské a řecké památky, sochařské umění,  úchvatné sbírky velkých malířských skvostů včetně Mony Lisy či zhlédnout samotné korunovační klenoty.

.

.

Place de la Concorde

Place de la Concorde

Place de la Concorde

Rozhlehlé náměstí, které je také známo jako „náměstí Svornosti“. Původně ze stála socha krále, která byla během revoluce nahrazena pověstnou gilotinou, která sťala hlavu i Ludvíku XVI a královny Marie Antoinetty. Podle oficiálních odhadů zde bylo popraveno kolem 1100 lidí. V současné době uprostřed náměstí stojí monumentální obelisk s pozlaceným vrcholem, který pochází z chrámu Ramsese II v Luxoru. Francie jej přijala jako dar od egyptského místokrále.

.

.

.

.

Champs-Elysées

Champs Elysées

Champs Elysées

Rozsáhlá třída sahající až k Vítěznému oblouku je jednoznačně jedním z hlavních cílů turistů a návštěvníků Paříže. Část je lemována luxusními obchody, kde ve většině z nich je zboží díky cenám pro normálního člověka téměř nedosažitelné. Poblíž Champs-Elysées se také nachází Grand Palais se sklěněnou kopulí, který byl vybudován pro světovou výstavu v roce 1900. V současnosti se zde konají různé umělecké výstavy a každé jaro pařížská Motor Show. Na konci Champs-Elysées se nachází náměstí Place Charles de Gaulle kde stojí slavný Vítězný oblouk.

.

Sacré-Coeur

Sacré-Coeur

Sacré-Coeur

Chrám Sacré-Coeur leží na nejvyšším místě v Paříži, ze kterého je překrásný výhled na město a křivolaké uličky Montmartru. Otevřeno je denně od 6:00 do 23:00. Na vrchol ke chrámu se lze také dostat pomocí ozubené dráhy. Kousek od chrámu stojí jeden z nejstarších městských kostelů. Pokud se vydáte směrem dolů můžete narazit na ateliér Bateau-Lavoir ve kterém několik let maloval Picasso. Nedaleko stojí světoznámý kabaret Moulin Rouge.

.

.

.

.

Eiffelova věž

eiffel tower

Eiffelova věž

Pro většinu návštěvníků Paříže právě Eiffelova věž představuje nejvýznamější památku. Byla postavena pro Světovou výstavu v roce 1889. Skládá se z 15 000 kusů kovu spojených 2 500 000 nýty. Dosahuje výšky 321m. Věž měla stát pouze po dobu konání světové výstavy a později měla být rozmontována. Bohužel se tak už nestalo a stala se mezitím dominantou Paříže. Do prvního a druhého podlaží se můžete dostat i po schodech. Pokud Vám nebude vadit vystát opravdu dlouhé fronty, tak můžete využít i výtah. Třetí podlaží je už dostupné pouze výtahem a skýtá úchvatný výhled na celé město.

Otevřeno je denně leden-červen a září-prosinec od 9:30 – 23:45, červen-září 9:00 – 12:45.

.

.

.

.


1 komentář u „Paříž – památky

  1. Scrumpy

    Docela dobře popsáno, doporučil bych ještě další vVítězný oblouk, Galerie Pompidou, náměstí Les Vosges a další a tip pro vás co budete jezdit po Paříži metrem a autobusem: pokud si koupíte např. třídenní jízdenku zaplatíte za ní cca 15 Euro a můžete jezdit neomezeně! Nemá to chybu! Doporučuju

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.