Trestní oznámení – vzor, formulář ke stažení

Trestní oznámení je dokument či akt, kterým požkozený nebo jiná osoba oznamuje trestný čin ve stádiu spáchání, konání nebo pokusu.  Nemusí být vždy podán písemnou formou. V běžném životě se setkáme i s ústním podáním oznámení (tzn. telefonicky na příslušnou linku Policie ČR), nebo ve formě protokolu, sepsaným na kterékoliv služebně Policie ČR.

Pokud se rozhodnete podat písemné trestní oznámení, nesmíte zapomenout na několik základních bodů, které musí obsahovat:

 • Kterému orgánu činnému v trestním řízení je trestní oznámení určeno
 • Jaký skutek byl spáchán, nebo se chystá být spáchán
 • Datum a místo páchání trestného činu
 • Osoba trestně zodpovědná (kým byl skutek spáchán)
 • Jako přílohy je možné doložit fotografie, důkazy, doklady, …

Oznamovatel má právo zažádat vyjádření Policie o jejím postupu ve věci trestního oznámení. Pokud tak učiní, policie se k tomuto oznámení musí vyjádřit do 30 dnů.

.

trestní oznámení (dokument .doc 28 kB)

trestní oznámení (dokument .pdf 162 kB)

40 komentářů u „Trestní oznámení – vzor, formulář ke stažení

 1. JITKA ROZPORKOVA

  DOBRY DEN,
  PRED ZHRUBA 19-TI LETY MI ROMSKA ZENA JMENEM ZDENA ROZ. SEBESTOVA, CHTELA PSYCHICKY POSKODIT A ZREJME DO CIGARETY NEBO DO PITI CI JIDLA DALA VZACNOU DROGU,KTERA VE ME VYVOLALA SOK BEZDUVODNE ZARLIVOSTI.OD TETO DROGY JSEM BYLA PSYCHICKY JINA.
  BYLO TO TAK, ZE KDYZ KE ME PRISLA NA NAVSTEVU DO KOLPINGOVA DOMU,KDE JSEM PREBYVALA SE SYNEM,MERMOMOCI CHTELA KOURIT U ME V KOUPELNE A NECHTELA JIT VEN.VNUTILA MI CIGARERTU.PAK JSEM SE S NI BAVILA O MUZICH,A TAK TROCHU PODLE KARET JI RIKALA,ZE JE DOBRE,ZE MA MARTINA A MUZE BYT RADA,ZE JE DOBRY PRO NI.A JA SI SVE STESTI TOHO PRAVEHO BUDU MUSET ZIVOTEM TZV.VYBOJOVAT. PO ASI 5-10MINUTACH ODESLA.PO CHVILI,CO ODESLA JSEM DOSTALA ONEN ZACHVAT-ZACHVAT BEZŮDUVODNE ZARLIVOSTI,PO TE JSEM…ALE TO VAM MUZE NAPSAT MUJ PSYCHIATR,KTEREMU JSEM SE SVEROVALA I SVERUJI,CHOVALA JSEM SE JAK BLAZEN.JAK JE MOZNE JE-LI VUBEC MOZNE SE DOPIDIT PRAVDY A DOKAZAT,ZE ONA M I TAM DO NECEHO NECO DALA?KVULI NI JSEM SE VZDALA DOBROVOLNE SYNA,ZE JIZ JSEM NEMELA SIL SE POSTARAT O NEJ,SEL DO KOJENECKEHO USTAVU,PO TE CO JSEM NA SOCIALNIM URADE PODEPSALA ADOPCI.MYSLELA JSEM,ZE HNED PUJDE DO RODINY IHNED,ALE ON SEL DO KOJENECKEHO USTAVU,A JA SE PO TE PSYCHICKY SESYPALA Z NEPRIJEMNEHO ZKLAMANI.PO TE JSEM SYNA DOMINIKA UNESLA,ALE PRACOVNILCE KOJENECKEHO USTAVU ME DOBEHLY.POD PODMINKOU,ZE SE BUDU LECIT V PL BOHNICE A BUDU LI V PORAKU,MOHU V KOJENECKEM USTAVU NAVSTEVOVAT SYNA.TAK JSEM SE JIM PODRIDILA,KVULI MEMU SYNOVI,A SLA JSEM DO LECEBNY V BOHNICICH.TAM MI PRY DIANOSTIKOVALI UDAJNOU PARANOIDNI SCHIZOFRENII.PISI UMYSLNE -PRY-PROTOZE MI TUTO DIAGNOZU NEREKL MUDR.SPANIEL,ALE JEDEN KLLUK NA ODDELENI-KVULI ONE NEZNAME DROZE,MI TA ROMKA ZNICILA KRASNE PROZITE DNY S MYM SYNEM A JEHO OBRALA O PRAVOU SPRAVNOU MATERSKOU PECI.JA TRPELA A SYN DOMINIK TAKTEZ.V ME PECI JSEM HO MELA PRESNE 8 MESICU.JSEM SI JISTA,ZE ME TATO ROMKA POSKODILA PSYCHIKU.RADA BYCH DOKAZALA TO, A JESTLI TO VUBEC JESTE JDE,ZE BYCH PODALA TRESTNI OZNAMENI NA ZDENU ROZ. SEBESTOVOU,ZA UJMU NA ZDRAVI.DEKUJI VAM ZA ZPETNOU ZPRAVU.JITKA

 2. Iveta

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné podat anonymní udání na konkrétní osobu, o které víme (cca dohromady 10 lidí) že neustále řídí pod vlivem alkoholu a drog. Bohužel policie tohoto člověka zatím nezadržela ani nijak nekontrolovala. Tak by mě zajímalo, jestli je s tímhle možné něco udělat, nebo zda by policie něco udělala (dávala by si na tohoto řidiče větší pozor…). Předem děkuji za odpověď. Komínková

 3. Jana

  Dobrý den mohu prodat na sousedku trestné oznamení šíří o mě nepravdivé pomluvy,,že soused pro mou kamarádku sehnal byt přes postel.Není to vůbec pravda, mladá paní si vše vymyslela a šíří po baráku takové pomluvy.Jelikoz mě už je 50 let takové promluvy mě urážejí.Dekuji moc za odpověď.

 4. Jana Tejnska

  Dobrý den mohu prodat na sousedku trestné oznamení šíří o mě nepravdivé pomluvy,,že soused pro mou kamarádku sehnal byt přes postel.Není to vůbec pravda, mladá paní si vše vymyslela a šíří po baráku takové pomluvy.Jelikoz mě už je 50 let takové promluvy mě urážejí.Dekuji moc za odpověď.

 5. Nikol

  Dobrý den.Rády bych podala trestní oznámení.Pro křivé svědectví a pomluvy o mé osobě, ve výpovědi u it.soudu kdy pan Bogdan Grilj vypovídal o mém zdravotním stavu aniž by měl nějakou zdravotní dokumentaci,o tom jak mě v itálii při návštěvě napadal jak fyzicky tak psychicky a u soudu o mě řekl že jsem blázen.Mám od lékařky zprávu že nejsem blázen že jsem k lékařce šla všechno oznámit aby mi pomohla v takové situaci pro napadení fyzické i psychické.Na koho se mám obrátit na policii nebo soud.A je toho mnohem víc.
  Děkuji

 6. Darina

  Dobry vecer.mohu podat trestni oznameni na neznameho pachatele kdyz pracuji v obchode a jiz podruhe se mi z pokladny ztratily penize?dekuji za odpovedi…

 7. Martin Kosek

  Dobrý den,
  koupil jsem vozidlo s padělaným VIN kódem. Později se ukázalo, že vozidlo je kradené. Prosím o radu o jaký trestní čin se jedná, když někdo úmyslně přerazí na automobilu VIN kód.
  Děkuji za odpověď. Martin Kosek

 8. Marie vyp

  Dobrý den.Léta jsem ve sporu s Mě ú ,že zhotovili odvod povrchových vod na hranici mého pozemku.MěÚ tvrdí,že voda vytéká sice z jeho propusti,ale není jeho. Situaci ani náhradu vzniklých škod nechce řešit.Mám podat trestní oznámení?

 9. Jiřina

  Dobrý den,chci se zeptat,jestli podat tr.oz. na mého bývalého zetě.Zapůjčili jsme mu z manželem lešení a když se s dcerou rozvedl,nechce nám nic vrátit.Nemáme nic sepsaného,že jsme mu to zapůjčili.Slíbil,že jak to bude někdo v rodině potřebovat,že lešení vrátí.Jenže teď jsme se dověděli,že trubky pořezal na oplocení zahrady.je možné po něm vymáhat finanční částku? Děkuji Jiřina

 10. Vladimír

  ztratilo se auto fiat ducato – Poptávka – [28.12. 2013]
  Dnes bylo odcizeno auto bílé fiat ducato s poznávací značkou:2SD 09 48 a velkým vlekem s poznávací značkou:1SH 08 85.Stalo se to Dneska ráno v 5 hodin na Doubravce v Plzni a pokračovalo směrem na Červený Hrádek.

 11. Irena

  Dobrý den,na internetu jsems i našla brigádu z domu.Pán mi bude posílat fota a já budu vystavovat aukce na Aukro.cz.Domluvily jsme se na posílání mzdy jednou měsíčně na můj účet 9500kč.Vystavila jsem první aukci HTC Sensation,který jsem prodala za 2960kč poslala jsem tedy peníze a adresu kupujícího zadavately aukce.A od té doby se mi neozval.Email nefunguje.Komunikaci ukončil.A pořád mě vyvolává kupující.
  Myslíte,že je na místě na osobu podat trestní oznámení?
  Děkuji Křížová

 12. Svoboda

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda mohu podat trestní oznámení na člověka, který má paušál od O2 na kterém má dluh, ale nahlásil moji adresu. Máme sice každý jiné jméno, ale stejné příjmení. Neznám však jeho skutečnou adresu. Nyní mi asi 3 měsice chodí upomínky o zaplacení dluhu a výhrůžka, že budu zapsán do rejstříku dlužníků. Domnívám se, že v tom byl úmysl nahlásit jinou adresu. Upozornil jsem na to operátorku O2, která mi slíbila,že to dají do pořádku, ale nerad bych něco zanedbal. Jsem odpůrcem jakých koliv dluhů, nikdy jsem si nic nepůjčoval, žádné paušály ani nic podobného nemám a ani jsem nikdy neměl.
  Mám obavu, aby jednoho krásného dne nezazvonil exekutor.
  Děkuji za odpověď

 13. Kamila

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli mohu podat trestní oznámení.
  V době, kdy jsem ještě bydlela se svým bývalým partnerem, jsem si vzala půjčku, protže potřeboval peníze na podnikání. Za nějakou dobu jsme se rozešli, ale pak zpětně mi podepsal smlouvu, kde uvedl, že peníze, které jsem si půjčila na sebe, mi vrátí do 2 let. Nestalo se tak a já neviděla ani korunu a každý měsíc platím splátky za půjčené peníze. Můžu tedy na něho podat trestní oznámení, když mám v ruce podepsanou smlouvu, kterou neplní?
  Děkuji za odpověď.

 14. Josef Loos

  Dobrý den. Chtěl bych podat trestní oznámení na neznámou osobu, která šíří o mých rodičích pomluvné informace na úřadě – špatná péče o mentálně postižené dítě. K rodičům chodí domů sociálka s otázkami, jako by byli neschopní se o svého syna postarat. Ačkoliv tušíme, kdo oznámení podal, bohužel se jedná o anonym. Nejedná se o první anonymní udání, ale toto téma již překročilo hranice únosnosti a mentality daného anonyma. Přeci takto nemůže fungovat občanské právo na svobodné žití.

  Děkuji za odpověď.

  Josef Loos

 15. Marcela

  Dobryý den. Můžu podat trestní oznámeni na člověka, který je v nájmu a neplatí žádné výdaje, to znamená, že bydlí zadarmo? A jaký je rozdíl mezi trestním oznámením a podání žaloby? Moc děkuji.

 16. Helena Barešová

  Hezký den, mohu podat trestní oznámení na osobu, která zneužila mojí důvěru a způsobila mi tím psychickou újmu, přestože zná můj zdravotní stav? Děkuji za odpověď.

 17. Jan býma

  Dobrý den. Mužu podat trestní oznámení na nového majitele kterému jsem prodal svoje vozidlo,ale nemá zájem auto přepsat na sebe?

 18. Kamila

  Dobrý den. Chtěla bych podat trestní oznámení na neznámou osobu, která o mě šíří pomluvné informace na úřadě – péče o dítě a mě teď chodí domů sociálka s otázkami, jako bych byla neschopná matka. Navíc se věc týká jen jednoho z mých třech dětí. Jakou budu mít úspěšnost tohle vyřešit a dozvím se,kdo je ten, co chce evidentně jen škodit? Dokonce mi v právní poradně řekli, že bych mohla žádat odškodnění. Co si o tom myslíte? Děkuji Kamila

 19. zdeňka

  Dobry den,
  muzu podat trestni oznameni na nekoho kdo mi dluzi spoustu penez a jeste me chce obrat o dalsi penize pomoci toho ze jsme spolu bydleli mej smlouvu na sebe udelal jsi dluh na byte 130t tisic a tedka to bude chtit i po me? a to nepocitam ze me obral uz o dost penez..

 20. Radim

  Ahoj Zbyno.Ano můžeš.Jde o trestný čin,veřejné pomluvy,za což si může jít sednout od 6 do 24 měsícu nepodmíněně.

 21. heimlichova Renata

  Chci se zeptat, jestli mohu podat tr.oz. na soudkyni, která mi odmítla předbéžné opatření u dlužníka na auto, ten toto prodal a já se penéz nedočkám, nepracuje. Dekuji Heimlichová

 22. Adolf Štrejl

  Hezký den, ctěl bych podat trestní oznámení na Karolinu Peak. Jde o porušení ústavy, když vytvořila v parlamentu svůj gang LIDEM, který nemá za sebou žádné voliče a dělá našemu státu dělá jenom ostudu a mně jako důchodci velice škodí. Protože nejsem sám, komu tahleta dáma se svou tlupou velice ubližuje, chci podat na ní trestní oznámení. Děkuji Adolf Štrejl, Liberec

 23. Zbyna

  Dobrý den chtěl bych se zeptat zdali mužu podat trestní oznámeni na člověka co mě obvinil s něčeho co jsem neudělal a to že mu někdo propíchal na autě nožem gumy a šiří to o mě druhým lidem.Dokonce i v zaměstnáni.Navíc mi vyhrožuje že se mi stane v blízké době něco s autem.Poradtě mi prosím co mám udělat.Chtěl jsem to snim probrat osobně ale pořád se mi jenom vysmíva a stojí si za tím že se někde doslechl že jsem to byl já.Jede taky v perníku a už ma stoho uplně vypatlanou hlavu.

 24. honza

  Mohu podat trestní oznámení, když vím, že někdo drží nelegálně zbraně a navíc se v těchto prostorech pohybuje dítě – ne jeho?

 25. Karel

  uvedu konkrétní příklad:
  příbuzný chtěl po mě, abych si nechal na sebe udělat leasingovou smlouvu na auto,které bude on užívat a bude jej také platit měsíčními splátkami.To platilo do doby,kdy tento člověk auto rozbil a převezl jej do servisu.Pak udajně „kdosi“ auto převezl ze servisu do servisu bez jeho vědomí a PROTO, jak on uvedl, přestal auto Užívat a tedy jej přestal i platit. Platby zůstaly na mě. Mám ale svědky, kteří dosvědčí, že NA JEHO pokyn bylo auto odvezeno ye servisu pryč a dal dokonce těm lidem pokyn, ať si auto rozeberou na náhradní díly, proto6e jim dlužil peníze. On se tedy „hájí“tím, že auto nemohl opravit,ač jej opravit „chtěl“ .Ale nyní je potvrzeno, že auto nechal odvézt on sám. Co mi poradíte? Jak mám postupvat? děkuji za radu. Karel

 26. Jarcová lenka

  Dobrý den,můžu podat trestné oznámení ,když mě bývalý manžel dluží za alimenty a kde.Děkuji za odpověd.

 27. JanaL.

  Pro paní Michalovou : podejte trestní oznámení na neznámého pachatele a pokud máte na někoho podezření, uveďte to do oznámení.

 28. JanaL.

  Pro Janu : samozřejmě můžete podat trestní oznámení, když nemáte nic písemně. Svědci budou policií vyslechnuti a jejich výpověď bude sloužit soudu jako důkaz.

 29. JanaL.

  V případě neplacení výživného podejte trestní oznámení, jedná se o trestný čin.

 30. Jana Opletalová

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, jak mám postupovat v případě, že mi otec dítěte dluží doplatek výživného ve výši 12000,- Kč. Povinnost otce tuto částku doplatit je na základě rozsudku Krajského soudu a již pravomocný. Povinný se mi ale vysmívá.

  Jaké jsou možné sankce vůči jeho osobě?

  Děkuji za odpověď.

 31. Jana

  Dobrý den,mohu podat trestní oznámení,na někoho,kdo ze mě vylákal peníze,ale nebylo to sepsáno,pouze byli u předání účastníci svědci?

 32. Jana Kiefmannová

  Dobrý den, mám v úmyslu podat trestní oznameni týkající se více jak dvou osob. Jedná se o: trestné činy, respektive souběh trestných činů. Vystupuje zde skupina občanů – nejvíce však tři rodiny – proti jedné osobě a falešně obviňuje osobu, která během patnácti let v lokalitě Brno-Vinohrady učinila pro přírodu, pro občany, zejména jejich děti, které sama nemá, dále pak pro svého manžela a pro sebe, to co už nikdo nikdy neučiní – čistotu, pořádek, péči o květiny, stromy, a zejména keře – v takovém rozsahu a zdarma, že je “ trnem v oku ” nejen občanům, ale i úředníkům úřadu – viz. výše. Vše učinila svobodně o své vůli a s láskou k přírodě a lidem – na veřejném místě a veřejně – a občas viděna příslušníky policií, kteří procházejí zde kvůli zcela jiné záležitosti. Mimo jiné je zde nainstalována kamera – a dodnes nebylo žádné podání v záležitosti oznámení příslušníků policie městské – na základě tohoto sledování okolí, nejen našho domu, tedy i mně osobně. Za moji veřejnou činnost jsem zde neustále falešně obviňována a skutečně psychicky a fyzicky napadána veřejně na veřejném místě, kde jsem tuto činnost vykonávala a vykonávám téměř dennodenně a jsem veřejně známou osobou – milovanou zejména dětmi, které nemají žádné předsudky, a nemilovanou osobou těmi, kteří skutečně páchají trestné činy, anebo přestupky. V tomto roce vše vygradovalo tím, že během jednoho týdne jsem byla anonymně obviněna čtyřikrát a dostavili se čtyřikrát příslušníci policie městské, kteří vyžadovali na mně občanský průkaz. Odcházeli na základě domluvy, po zjištění toho, co skutečně dělám – co uvádím výše. Dále pak během jednoho dne zde na místě byli dvakrát přítomni na místě – viz. výše – dvě hlídky POLICIE ČR, pokud tomu tak skutečně bylo a mají napsané hlášení o šetření na místě – samozřejmě na základě anonymního oznámení, což anonymní oznamovatelé nevydrželi a dostavili se na místo. Tito příslušníci nepožadovali předložení mého průkazu totožnosti, údajně proto, že jsem známá osoba. Nakonec poté bylo z ÚMČ Brno-Vinohrady zasláno “ OZNÁMENÍ A PŘEDVOLÁNÍ “ v záležitosti (poškození 28 ks zeleně – zejména keře – s vyčíslením škody způsobené Městské části Brno-Vinohrady v hodnotě 705,00 Kč. K této záležitosti, ke které jsem požadovala dokumentaci dále uvádím. Řešit toto bylo odmítnuto – jednat se mnou – jedna osoba vůči jedné osobě – a to s výhrůžkou, že na mne bude poslána policie městská, a to poté co jsem žádala nejdříve přítomného starostu prostřednictvím sekretářky o cca 5 minut jeho času, a dále pak tajemnici výše jmenovaného úřadu o to, aby si přečetla záležitost ve které potřebuji dokumentaci na 30. t. m., t. r. Jak jsem pochodila u úředníka se kterým si nepřeji být nadále kontaktována v záležitostech falešných obvinění – bez udávání jmen oznamovatelů – mohu poskytnout tomu, kdo mi odpoví na můj komentář. Vzhledem k tomu, že jsem již v souvislosti s mojí činností byla vyzvána k tomu, abych raději spáchala sebevraždu – skokem z balkónu – tím, kdo celou záležitost začal zde propagovat – a začal provokovat s celou rodinou, dále pak vzhledem k tomu, že mi tato osoba veřejně, dále pak její starší plnoletý syn, a následně manželka a mladší syn, vyhrožovali doslova, cituji: “ Já Tě zabiju !!! je skutečně situace vážná a nemám v úmyslu dopustit, aby na základě mé činnosti před domem, čímž se dopouští úřad PODVODU, bylo ublíženo fyzicky a psychicky mně – osobně veřejně činné – a mému manželovi, který má handicap. Oznamuji toto nejen Vám a skutečně je třeba záležitost patnácti let dořešit, když starosta “ DĚLÁ MRTVÉHO BROUKA ”, a úředníci zneužívají pravomoc veřejného činitele – úřední osoby. Děkuji předem za Vaši odpověď a jsem s pozdravem Jana Kiefmannová, veřejně známá občanka města Brna

 33. Michalová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné podat trestní oznámení na neznámého pachatele, když nám střílí po kočkách.

  Předem děkuji za odpověď

 34. Mičolová

  Dobrý večer,
  chci se zeptat jestli je možné podat trestní oznámení na paní které jsem zaslala peníze přes účet 2000,- a neposlala mi za to kočár? Mám jen číslo účtu které užívá a jméno na který je účet veden. Děkuji za odpověd´. Mičolová

 35. Zdenek Frank

  dobry den, chtel bych podat trestny oznameni tykajiciho se dvou osob pro ktery jsem vzal uver s tim ze jim chci pomoct a oni vzaly penize s tim ze budou poctive zplacet ale asi po dvou nebo trech mesicich prestaly platit a vzniklej dluh u spolecnosti Komercni banka odkoupyla spolecnost ktera po me chce abych zaplatil ja. jenze ja jsem momentalne bez prace a dostavam socialni davku ze ktere se sotva uzivym. a kdyz jsem to tem osobam rikal tak me poslaly k certu a ja si nevym rady. je nejaky zakon ktery by me v tomto pripade ochranil? a pokud ano, mohu na ne podat trestni oznameni? dekuji Frank.

 36. Radek Zálešák

  Dne 10.června 2011 jsem podal trestní oznámení u PČR za porušování autorských práv a žádal jsem u PČR o vyrozumění o učiněných opatřeních, které jsou do 1. měsíce povinni zdělit. Tento měsíc je to již 4. měsíce a nikdo se ani neozval.Bud mé oznámení hodili do skartovačky nebo jej stratili.

 37. Havelková

  Mohu podat trestní oztnámení, když mám jenom komunikaci z dotyčným a nemám už utržek od složenky,že byla částka poslána? Děkuji za odpověd

 38. Renata Klausova

  Dobrý den, poraďte prosím, jak postupovat při podání hromadného trestního oznámení? Děkuji Klausová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.