Ukončení pracovního poměru – vzor, formulář, dokumenty

Zákoník práce vymezuje několik způsobů, jak ukončit pracovní poměr:

 1. dohodou
 2. výpovědí
 3. okamžitým zrušením
 4. zrušením ve zkušební době

.

Ukončení pracovního poměru dohodou

První způsob vychází z dohody obou stran. Lze jej využít tehdy, pokud se  zaměstnanec a zaměstnavatel dohodnou na rozvázání pracovního poměru. Důvod ukončení pracovního poměru se uvádí jen na žádost zaměstnance. Termín ukončení je na vzájemné dohodě. Dohoda se uzavírá na obou stranách vždy v písemné formě.

ukončení pracovního poměru dohodou (dokument .doc 27 kB)

ukončení pracovního poměru dohodou (dokument .pdf 109 kB)

.

Ukončení pracovního poměru výpovědí

Asi nejčastější forma ukončení pracovního poměru.  Výpověd lze rozvázat jak ze strany zaměstnance tak i zaměstnavatele. Musí být druhé straně doručena v písemné formě, jinak je neplatná. Pokud výpověd podává zaměstnanec, nemusí být uveden důvod výpovědi. V opačném případě musí zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď pouze z důvodů výslovně vyjmenovaných v zákoně.

Výpovědní doba v tomto případě činí dva měsíce a počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. V případě této formy rozvázání pracovního poměru, danou zaměstnavatelem, přísluší zaměstnanci odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

ukončení pracovního poměru výpovědí (dokument .doc 23 kB)

ukončení pracovního poměru výpovědí (dokument .pdf 92 kB)

.

Ukončení pracovního poměru okamžitým zrušením

Zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr jen výjimečně, a to pouze tehdy:

 1. Pokud byl zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než jeden rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně šesti měsíců.
 2. Porušil-li zaměstnanec pracovní kázeň zvlášť hrubým způsobem.

Zaměstnavatel nemůže okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní ani se zaměstnankyní nebo zaměstnancem, pokud trvale pečují o dítě mladší než tři roky. Může však s nimi, s výjimkou zaměstnankyně na mateřské dovolené nebo zaměstnance v době rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, rozvázat pracovní poměr výpovědí.

Okamžité zrušení musí být dáno písemně a doručeno druhému účastníku, jinak je neplatné.

okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem (dokument .doc 23 kB)

okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem (dokument .pdf 73 kB)

.

Ukončení pracovního poměru zrušením ve zkušební době

Ve zkušební době může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec zrušit pracovní poměr písemně z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru má být doručeno druhé straně zpravidla alespoň tři dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.

ukončení pracovního poměru ve zkušební době (dokument .doc 27 kB)

ukončení pracovního poměru ve zkušební době (dokument .pdf 108 kB)

.

Jaké dokumenty požadovat při ukončení pracovního poměru?

1. Zápočtový list (potvrzení o zaměstnání)
– bude po vás vyžadovat nový zaměstnavatel nebo úřad práce.

2. Potvrzení o průměrném čistém výdělku
– bude po vás vyžadovat úřad práce pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti.

3. Evidenční list důchodového pojištění
– jedná se o důležitý dokument pro přiznání nároku na starobní důchod. Zaměstnavatel má povinnost zasílat tento evidenční list na příslušnou správu sociálního zabezpečení.

4. Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti
– nezbytný dokument pro roční zůčtování záloh  na daň ze závislé činnosti u nového zaměstnavatele, nebo pokud budete podávat daňové přiznání osobně.

5. Posudek o pracovní činnosti (reference)
– vydáván pouze na žádost zaměstnance. Obsahuje hodnocení vaší práce, pracovní schopnosti a další informace, které mají vztah k vaší práci.

44 komentářů u „Ukončení pracovního poměru – vzor, formulář, dokumenty

 1. natasa

  dobry den chtela bych se zeptat my sme meli spritelem o dejit s prace ale oni mu to zakali co mam delat ??

 2. Volfová

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat ohledně výpovědi.Momentálně jsem na rodičovské dovolené, která mi končí 30.9.2018 a po té bych měla nastoupit zpět do práce kde jsem pracovala než jsem otěhotněla, tudíž měla jsem prac.smlouvu na dobu neurčitou. Situace se změnila a já bych chtěla nastoupit do jiné práce, tudíž musím dát výpověď. Chci se zeptat kdy mám podat výpověď, jestli stačí 2 měsíce před 30.9.2018, kvůli 2 měsíční výpovědní lhůtě? Nemůže po mě zaměstnavatel chtít abych výpovědní lhůtu odpracovala? Můžu podepsat jinou pracovní smlouvu když nemám vyřešenou výpověď v bývalé práci? Děkuji za odpověđ. Volfová

 3. Květoslav Příhoda

  Prosím o radu, jsem na smlouvě na dobu neurčitou 16 let na ZUŠ. Nyní mi dal zaměstnavatel návrh dohody na ukončení prac. poměru k 29.6.2017. Všichni mě odrazují podepsat tuto dohodu a trvat na výpovědi, třeba i ihned ze strany školy. Prosím o radu. Děkuji.

 4. Dvořáková Vlasta

  Dobrý den.Jsem ve starobním důchodu od r.2011.Pracuji 11let ve školství,jako uklízečka.Nyní už chci odejít do řádného důchodu.Mohu odejít dohodou,nebo musím dodržet 2měsíční výpovědní lhůtu?Děkuji za Vaši odpověď.Dvořáková Vlasta

 5. Marcela

  Dobrý den prosím informaci, zda mohu během trvání mateřské dovolené podat výpověď s 2 měsíční lhůtou.Děkuji za info s pozdravem Marcela

 6. Hana

  Dobrý den.
  chtěla jsem se zeptat. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Chci se zeptat jestli pokud jsem v pracovní neschopnosti a výpovědní lhůta je na dva měsíce se tímto lhůta o dobu neschopnosti prodllužuje nebo se do výpovědní lhůty započítává.

 7. Martin Adámek

  Dobrý den.Dal jsem výpověd s dvouměsíční výpovědní dobou.Chci se zeptat jestli se výpovědní lhůta posouvá,když onemocním?

 8. Madlena

  Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně výpovědi. Momentálně jsem na rodičovské dovolené, která mi končí 30.9.2016 a po té bych měla nastoupit zpět do práce kde jsem pracovala než jsem otěhotněla, tudíž měla jsem prac.smlouvu na dobu neurčitou. Situace se změnila a já nastupuji 1.7.2016 do jiné práce, tudíž musím dát výpověď. Chci se zeptat kdy mám podat výpověď, jestli stačí 2 měsíce před 30.9.2016, kvůli 2 měsíční výpovědní lhůtě? Nemůže po mě zaměstnavatel chtít abych výpovědní lhůtu odpracovala? Můžu podepsat jinou pracovní smlouvu když nemám vyřešenou výpověď v bývalé práci? Děkuji za odpověď.
  Crhová

 9. Hana Hukova

  Dobry den chtela jsem se zeptat kam se obratit pokud mi zamestnavatel vic nez mesic po ukonceni pracovniho pomeru neposlal zapictovy list a ostatni dokumenty souvisejici s ukoncenim pracovniho pomeru. Dekuji

 10. Miroslav Novák

  Dobrý den , mám smlouvu na dobu určitou, zaměstnavatel do dnes neoznámil zda bude prodloužena ,smlouvu mám do 31.3. Bohužel již druhý měsíc dostávám mzdu za základ, pro to jsem začal hledat jinou a našel . Můj předpoklad je že buď nebude prodloužena nebo je to z důvodu ,kdybych já neprodloužil aby si snížil zaměstnavatel mzdový náklad vč. odvodů. Na novém místě mi oznámily že mě přijmou ale chtějí nástup již od 21.3. abych se stačil zacvičit, být zacvičen člověkem kterého budu nahrazovat. K vybrání mi zbývá 10 dnů dovolené , kterou bych chtěl nastoupit od 21.3. a toto rozhodnutí chci oznámit zaměstnavateli 18.3. 2016, je zaměstnavatel povinen mě umožnit nástup na dovolenou ?
  Prosím o radu .

 11. Lenka Fárková

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s nemocenskou, pokud jsem ve výpovědní lhůtě 2 měsíce. Zda se o dobu nemocenské prodlužuje výpovědní lhůta. Děkuji

 12. Radka

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s nemocenskou, pokud jsem ve výpovědní lhůtě 2 měsíce. Zda se o dobu nemocenské prodlužuje výpovědní lhůta. Děkuji

 13. Jitka Fliegerová

  Dobrý den,

  v únoru 2015 budu končit rodičovskou dovolenou, vzhledem k tomu, že jsme si ale s panem řiditelem vyjasnili, že se zpět nebudu moci vrátit (nadbytečnost) dohodli jsme se na sepsání vzájemné dohody, která může být sepsána i dříve. Mám na základě vzájemné dohody nárok na nějaké odstupné? Děkuji za odpověďˇ.

 14. Míla

  Dobrý den,
  mám pracovní smlouvu na dobu určitou s tříměsíční záuční dobou.Ta mi však již skončila a chtěla bych ukončit prac. poměr.Lze se vyhnout dvouměsíční výpovědní lhůtě?Mám děti ve věku 4 a 7 let.
  Děkuji za odpověd.Míla

 15. Jana Leová

  Dobrý den, chci ukončit pracovní poměr dohodou. Smlouvu mám na dobu neurčitou.Pracuji ve firmě jako operátorka na lince s nepřetržitým provozem na 12ti hodinové směny . Nelíbí se mi přístup a arogantní jednání určitých nadřízených osob.A zdravotně mi nevyhovují i nočni směny. Lze se proti tomu nějak bránit aby mě zaměstnavatel pustil a nemusela jsem dodržet 2 měsíční výpověď? Děkuji

 16. gaga

  Dobrý den, prosím o radu, kdy dát zaměstnavateli výpovědˇ, když vím,že 1.12.2014 mám nastoupit do nového zaměstnání. Děkuji za krátkou a vystíinou odpověd.

 17. Renča

  Dobrý den,chci ukončit pracovní poměr.Smouvu mám na dobu neurčitou.Lze se proti tomu nějak bránit,aby mě zaměstnavatel pustil a nemusela jsem dodržet 2 měsíční vypověd. Děkuji

 18. David

  Dobrý den, chci ukončit pracovní poměr. Smlouvu mám na dobu neurčitou.Lze se proti tomu nějak bránit aby mě zaměstnavatel pustil a nemusel jsem dodržet 2 měsíční výpověď? Děkuji

 19. Marcela Kůsová

  Dobrý den, chci ukončit pracovní poměr. Smlouvu mám na dobu neurčitou.Lze se proti tomu nějak bránit aby mě zaměstnavatel pustil a nemusel jsem dodržet 2 měsíční výpověď? Děkuji

 20. iveta

  Dobrý den, chci ukončit pracovní poměr. Smlouvu mám na dobu neurčitou.Lze se proti tomu nějak bránit aby mě zaměstnavatel pustil a nemusel jsem dodržet 2 měsíční výpověď? Mám novou práci a tam na mne nechtějí počkat.Děkuji

 21. Jarda

  Dobrý den, chci ukončit pracovní poměr. Smlouvu mám na dobu neurčitou.Lze se proti tomu nějak bránit aby mě zaměstnavatel pustil a nemusel jsem dodržet 2 měsíční výpověď? Děkuji

 22. Eva

  Dobrý de, chci ukončit pracovní poměr dohodou. Smlouvu mám na dobu neurčitou.Lze se proti tomu nějak bránit aby mě zaměstnavatel pustil a nemusela jsem dodržet 2 měsíční výpověď? Děkuji

 23. Martina Semrádová

  Dobrý de, chci ukončit pracovní poměr dohodou, ale nechce se mi dodržet dvou měsíční výpovědní lhůtu. Nemůžu tam již dál pracovat. Lze se roti tomu nějak bránit? Děkuji

 24. Jiří Třešňák

  Dobrý den. Abych se mohl přihlásit na PÚ, potřebuji potvrzenou výpověď od zaměstnavatele.
  Tento se mnou nekomunikuje. Jsem si téměř jistý, že se mi odeslaná výpověď vrátí zpět z důvodu
  nevyzvednutí zásilky a tudíž nepotvrzená. Jak postupovat dál? Děkuji za odpověď.
  S pozdravem Jirka

 25. lada

  dobrý den chci poprosit o radu,jsem pid 3.st.nastoupila jsem do zaměstnání jako ostraha .smlouvu mám na dohodu o provedené práci,jakým způsobem mohu dát výpověd aniž by mi zaměstnavatel dělal potíže,v jakém časovém rozmezí mohu odejít od podání výpovědi?děkuji za odp. lada

 26. Josef Keller

  Manželka v měsíci červnu splňuje podmínku odchodu do starobního důchodu (důchod si nechá vyměřit). Ráda by ale pokračovala alespoň do konce tohoto roku. Má ředitelka MŠ právo ukončit její pracovní poměr bez jejího souhlasu a nějaké dohody v mateřské škole? Děkuji Keller

 27. Marcela

  Dobrý den. Dcera je nucena ukončit pracovní poměr dohodou. Je to z osobních důvodů. Rozešla se s přítelem u kterého v místě svého pracoviště bydlela. I když situaci své nadřízené vysvětlila ta jí řekla,že jí dohodu nepodepíše. Smlouvu má na dobu určitou do 31.3. Dojíždět do práce nemůže,protože nemá na směny žádné spojení.Jak může tento problém řešit? Děkuji mnohokrát za odpověď.

 28. Hepka

  Dobry den,

  chcela by som ukoncit pracovny pomer dohodou, ale zamestnavatel trva na 2 mesacnej vypovednej lehote.
  Je mozne nieco v tomto pripade robit?

  Vopred dakujem!

 29. Erika

  Dobrý dobrý den, zaměstnavatel po mne požaduje, kromě vrácení PC s příslušenstvím, také i veškerou dokumentaci a práci, kterou jsem vykázala pro firmu – jde o loga, výkazy, moje výkazy a další firemní komunikaci, kterou ovšem má i vedení firmy. Tato vznikla z projektu na zaměstnávání znevýhodněných lidí, ovšem nyní vedení předává tuto sociální firmu nové paní provozní, která není jednatelkou,ale vedení jí sdělilo, že má ode mne převzít i e-mailovou komunikaci a vše za deset měsíců mého působení. Pracovala jsem na PC – redaktor příspěvků na web a kamerový dohled – kontrola firmy, a běžnou e-mailovou komunikaci. Ta nová paní provozní je také v ID, a nic o ni nevím, a tudíž nevím zda jí mám v pondělí předat chráněné údaje, a nebo to musí udělat vedení společnosti. Jsem řadovým pracovníkem, a nechci nést odpovědnost za něco co má nést vedení firmy./ Prosím poraďte rychle. V pondělí 2. 12. 013 odpoledne jí to mám předat, ale nikdo mi nesdělil zda je to správné. Vím, že odevzdám PC s příslušenstvím, to je správné, ale dál nevím. Děkuji moc p. Erika,
  dnes jsem obdržela od nové provozní e-mail, abych jí tyto v pondělí předala. Ještě do předání si mne chtějí nechat, a potom mi chtějí dát výpověď pro nadbytečnost a nebo je v tom nějaká pro mne neznámá, ale nevím. Jen se vše stalo nečekaně, a také mi nevyplatili mzdu za říjen 2013 nečekaně, že prý nemusí, že to stačí až do 14. 12. 013, a při tom žádný zákon neporušují. Vše se stalo náhle a neosobně.

 30. Raffík

  Dobrý den,,manželka má pracovní smlouvu na dobu určitou a ta ji končí k 30.11.2013, od února si k vůli dětem našla jinou práci,takže chce od nynějšího zaměstnavatele odejít,a nyní jsem se chtěl zeptat, jak by to mělo z její strany vypadat, na internetě jsem totiž našel,že by měla zaměstnavateli oznámit alespoň 3 dny před vypršením její pracovní smlouvy,že končí,ale už jsem nikde nenašel, jestli k tomu existuje nějaký formulář nebo to stačí oznámit pouze slovně,raději bychom totiž ze slušnosti preferovali ten formulář, a dále jsem se také chtěl zeptat,do jaké doby od ukončení pracovního poměru musí zaměstnavatel poslat zápočtový list a potvrzení o průměrném výdělku pro úřad práce.Předem děkuji za odpověď

 31. Jura

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat, jak postupovat při podání výpovědi ve skušební době,odpracoval jsem od prvního dne v měsíci dvě směny a ještě jsem se neodhlásil z evidence ÚP a nechci dále pracovat v dané F. Jak zrušit prac.smlouvu a jak postupovat na ÚP,
  Děkuji za odpověď

 32. Vlastimil Krajan

  Dobrý den,chtěl sem se zeptat-dal sem výpověď 11.7.s tím,že sem žádal,aby můj pracovní poměr skončí k 31.8 a kdyžtak zaměstnavatel neučiní do 13.7,počítám s dvouměsíční výpovědní dobou…doteď to nepodepsal-jak se můžu bránit a jaké chyby sem udělal ve výpovědi a taky do kdy mě tam může držet…děkuji za odpověď..

 33. maru

  Dobrý den,

  chtěla bych ukončit dohodu o pracovní činnosti. Chci se zeptat, z toho plynou nějaké nevýhody, pokud dohodu ukončím já.

  Děkuji

 34. Lenka Drächslerová

  Vaše otázka: Pracuji u firmy 7.rokem,nyní na sebe podala dne 16.1.2012 insolvenci,já jsem však od srpna 2012 v pracovní neschopnosti,mé místo a pracoviště je zrušené,nabízejí mi dohodu dle §49,nebo dle §52a,dále mi dluží nevyčerpanou dovolenou ve výši 15dní,bude mi náležet odstupné u těchto paragrafů,vím,že mi vše proplatí úřad práce,jedná se mi o odstupné
  Odpověď týmu poradny on-line:
  Dobrý den,

 35. Dana

  chci ukončit pracovní poměr k 3
  1. 12. 2013 dohodou – odchod do důchodu. Zaměstnavatel však po mě chce abych tuto dohodu podala již nyní, vlastně 11. měsíců před jeho ukončením. Zdá se mi tento postup poněkud nestandardní a nehodlám takto postupovat.
  Děkuji za odpověď.

 36. pavel

  dne 31.8. jsem měl mít rozvázán pracovní poměr
  z důvodu zrušení místa a to dohodou.
  Vedoucí se však rohodl,že propouštěcí věci mi
  předá až v pondělí.
  Jak mám postupovat

 37. Kacsia

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud požádám zaměstnavatele o posudek o pracovní činnosti tzv. reference, je povinnen mi vyhovět nebo má právo odmítnout? Chci ukončit pracovní poměr dohodou, je důležité kdo dohodu vypíše, zda zaměstnavatel nebo já? Personalistka říká, že vše připraví a já s ředitelem to jen podepíšeme. Moc děkuji za odpověď.

 38. Lada

  Dobrý den, chtěla bych Vás moc poprosit o radu. Moje firma teď bude končit činnost ke dni 31.8.2012. Důvodem je zadluženost, dlužím i na OSSZ, takže až nastoupím na úřad práce, tak nedostanu ani podporu, pouze nějaké soc. minimum. Mám jednoho zaměstnance, kterého budu muset propustit k tomuto datu (je to moje neteř). Problém je v tom, že nemám na odstupné (cca 8000/měs.), což neteř ví a ani by ho po mě nechtěla a tak zvažujeme, jak napsat výpověď s tím, že by nastoupila na ÚP a dali by jí plnou výši podpory, tedy 65%. A jak s tím vším prosím souvisí paragraf 43?Co vše nejdůležitější by tato výpověď měla obsahovat a jak by se výpověď měla přesně nazvat? Předem děkuji za odpověď.

 39. Dub

  Pro Helenu..když zaměstnavatel nepřistoupí na dohodu,nezbyde Ti nic jiného než podat řádnou výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou-(příklad..podáš výpověď k 31.7 a pracovní poměr Ti skončí dnem 30.září).

 40. michaela

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné mi dát výpověd když jsem těhotná byla jsem na nemocenské a ted jsem nastoupila na mateřskou k 12,6 a přišla mi výpověd k 15,6.
  Pokud mě je známo by se na mě měl vztahovat zákon o zákazu výpovědi.
  Děkuji vám za odpověd.

 41. Bucková Helena

  dobrý den.chtěla bych dát výpověd z prac.poměru dohodou,co mám dělat když mi to zaměstnavatel nepodepíše,já už tam nechci pracovat.děkuji za odpověd

 42. Jaroslav Málek

  Dobrý den, můžete mně detailněji vysvětlit tento bod- ukončení pracovního poměru výpovědí: 2.Porušil-li zaměstnanec pracovní kázeň zvlášť hrubým způsobem. Běžně zaměstnavatel používá pro nepohodlné zamětnance v první fázi způsob porušení pracovní kázně.K tomu se zaměstnanec nemá šanci vyjádřit a může s ním jen nesouhlasit.S tím souvisí odebrání osobního příplatku…opět bez možnosti dovolání se „spravedlnosti“. Když toto zaměstnavatel provede několikrát za sebou (myslím,že třikrát) za sebenepatrnější, třeba i vykonstruovaný přestupek, dává zaměstnanci možnost -buď sám ukončí prac.poměr a nebo s ním bude naloženo dle § 52, odst.g) Zákoníku práce. Jak se bránit zlovůli zaměstnavatele? Děkuji za odpověď.

 43. Iva

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do,kdy my zaměstnavatel musí poslat zápočtový list a potvrzení o průměrným výdělku pro úřad práce,když mi smlouva na dobu určitou skončila k 31.3.2012 . A k tomu datu jsem ukončila neschopenku.Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.