Jak na vánoční přání?

Posílání přání a novoročenek je jednou z každoročních povinností, které neodmyslitelně doprovázejí vánoční svátky. Většinou se ale spíš jedná o otřepané komerční braky, které se navíc někdy dokonce snaží něco Vám prodat, nebo se jedná o po domácku, amatérsky popsaný kus papíru.  Všechna vánoční přání ale nemusí být jen nevkusným kusem reklamy nebo obyčejným bílým papírem s nápisem „Šťasné a veselé“ dozdobené nemotorně nakreslenou svíčkou či zvonečkem. Pamatuji si, že moje matka dělávala krásná vánoční přání za pomoci starých dřevěných razítek, kdy výsledný obrázek pak doplnila už jen vkusným rámečkem. Rodinná známá, která byla do vánoc přece jen o trochu nadšenější, než naše rodina,  dokonce malovala vodovými barvami speciální přání pro každého adresáta zvlašť. Nicméně jen málo lidí má před vánoci tolik času, že si mohou dovolit piplat se s každým přáním zvlášť. Naštěstí ale existuje spousta způsobů jak vytvořit vlastní vánoční přání – přes různé online aplikace nebo vytváření přání v některém z obrázkových editorů, až po starý dobrý papír a psací pero.

Jak tedy vypadá vánoční přání které slaví úspěch u svých adresátů? Po pravdě to záleží hlavně na tom, pro koho je přání určené (to je taky důvod, proč se komerční přání, která se tedy chtějí líbit všem lidem, alias potencionálním zákazníkům, uchylují k těm nejotřepanějším formám estetiky a humoru). Přesto ale, že se každému líbí něco jiného, nemusíte vyrábět každé jednotlivé přání jako originál. Co mají všechna vánoční přání společného můžeme shrnout do několika bodů:

Barevnost: kromě tradiční červené a zelené, důležitou informací o  vánočních barvách je, že jsou použité barvy tmavé, sité a zářivé. Například si představte pozlacenou vánoční ozdobu v kombinaci se zelenou borovicí a červenou ze Santovy čepice. Dobrý kontrast taky vytvoří přidání například studené modré a bílé, které jsou symbolem tradičních „bílých vánoc“.

Typografie: Vánoční fonty jsou často extravagantní což sedí k současnému konceptu vánoc jako svátku oslavujícího hojnostn a přepych. Body navíc získáte, pokud vaše písmenka mají sněhovou čepici a jsou napsané červeně nebo zeleně. Samozřejmě ale také můžete dát přednost ručně napsanému blahopřání, které navíc působí mnhohem osobnějším dojmem. Doporučuji si ale písmo dopředu nanečisto natrénovat, nebo se řídit třeba podle šablony.

Motivy: křesťanské nebo světské? Roztomilé, vtipné nebo romantické přání? Tradiční a nebo radši něco moderního? Existuje nepřeberné množství rozhodnutí, která musíte udělat při vybírání toho správného motivu či obrázku. Ačkoli asi sami nejlépe víte, co se hodí pro vaše známé, přátele a rodinu, zde je několik tipů:

Náboženské: betlém, andělé a svatí (tak jako na řeckých pravoslavných ikonách) nikdy nezklamou. Snažte se ale vyhnout například symbolu kříže. Vánoční svátky jsou přece jen oslavou zrození a života, ne smrti!  Například vtipná je verze, kterou mi loňské Vánoce poslala jedna známá, kdy místo tradičních postav do betlému umístila vlastní rodinu. Nicméně v takvém případě buďte opatrní komu takové přání posíláte, abyste někoho neurazili.

Zvířecí motivy: Většinou jsou to tradičně drozdi, soby, ale i domácí mazlíčci, jako psy nebo kočky dozdobení Santa Klaousovskou čepicí. V křesťanských motivech se objevuje i osel, na kterém cestovala Marie do Betléma, nebo velbloudi, kteří jsou zase spojováni se Tři krály. Pro méně náboženský, ale stale klasický motiv se výborně hodí akvarelový obrázek nebo fotografie zimní krajiny.

Vánoční postavy: ačkoli Santa, elfofé a soby nejsou typickými postavami českých vánoc, můžete je určitě použít pokud chcete. Tyto obrázky jsou vždy veselé nebo dokonce humorné, ať už jsou provedeny v tradičnějším duchu (třeba Santa v reklamách na Coca Colu) nebo jsou ve stylu karikatury.

Vánoční hvězdy, sněhové vločky, větvičky cesmíny, svíčky, vánoční koule, rolničky a jiné dekorativní ozdoby jsou další možností. Osobně si ale myslím, že méně je někdy více, ale pokud jimi chcete dozdobit svoje přání, nic Vám nebrání. Tyto motivy také vypadají velmi dobře jako centrální motiv vánočního přání.

Pokud se chystáte na výrobu vlastních vánočních přání, doufám, že tento článek vám poskytl inspiraci.