Nový občanský zákoník – změny od roku 2014

Po téměř 50 letech vláda přepracovala a schválila nový občanský zákoník. Nový zákoník by měl začít platit v roce 2014. Musí jej ale ještě schválit senátoři.

Podívejme se krátce na nejzásadnější změny, které nám může nový občanský zákoník přinést.

 • V případě že nájemník opustí byt na delší dobu, je povinen to nahlásit vlastníkovi a určit kontaktní osobu, která v naléhavých případech pustí majitele do bytu. Pokud nájemník nesplní tuto povinnost, majitel může do bytu i bez svolení.
 • Pokud se nájemník vůči majiteli domu dopustí trestného činu, může mu být dána ze strany majitele bytu výpověď.
 • Služební byty už nepůjdou přidělovat bývalým zaměstancům.
 • Nebude již možné, aby dům a pozemek měly rozdílné vlastníky.
 • Dle nového zakoníku už zvíře není věc. Občan proto nebude muset zvažovat, zda kvůli záchraně života zvířete smí, nebo nesmí způsobit větší škodu na majetku.
 • Dluhy zemřelého budou dědicové nově muset zaplatit v plné výši. V současnosti pouze do výše zděděného majetku.
 • Děti do dětského domova půjde umístit maximálně na 3 roky. Poté bude muset soud znovu rozhodnout. V současnosti lze na dobu neurčitou.
 • Pokud mladý člověk, který dosáhl věku 16 let, přesvědčí soud, může se stát zcela svépravným a tak například podnikat bez omezení.
 • Rozšiřuje se okruh dědiců. Nově tak budou moci dědit i prarodiče zemřelého nebo jeho brantranci a sestřenice.
 • Soud bude moci určit výši pokuty za nedodržení smlouvy.
 • Akciová společnost už nebude muset mít dozorčí radu.
 • Nový zakoník ruší tabulkové výměry v případě odškodnení za újmu na zdraví. Bude to tak zcela v rukou soudu.
 • Zákon umožní nově adoptovat i zletilou osobu.
 • Ruší se možnost člověka zcela zbavit způsobilosti k právním úkonům. Soud bude moci člověka pouze omezit ve svéprávnosti.
 • Část majetku bude možné odkázat i institucím nebo konkrétní osobě. Např. obraz muzeu, peníze charitě nebo sbírku známek vnukovi.
 • V případě že rodiče nechají napsat svůj dům na děti, mohu si pojistit, aby v něm mohli nadále bydlet.

 • Poles, les, byt nebo auto nebude nutné si pronajmout písemně. Bude stačit pouze ústní forma.
 • Pokud bude sousedův strom zasahovat na váš pozemek, musíte souseda na svou zahradu pustit, aby si očesal ovoce.
 • Soud vám bude moci nařídit oplocení pozemku. Například proto, aby vaše domácí zvířata neběhala k sousedovi.
 • V případě že koupíte auto, o kterém se později dozvíte, že bylo kradené, nemusíte o něj přijít. Na rozdíl ode dneška vám ale zůstane – právě proto, že jste ho koupili v dobré víře, že je vše v pořádku.
 • Pokud vám cestovní kancelář pokazí nebo zkrátí dovolenou, budete moci žádat náhradu – a to nově i za „ztrátu radosti z dovolené“.
 • Alimenty nebude nutné platit každý měsíc. Pokud se rodiče dohodnou, bude je možné platit najednou i jednou za rok.
 • Lékař bude povinen pacientovi před každým zákrokem vysvětlit, co bude dělat. Pacinet následně zákrok odsouhlasí, nebo nikoliv.
 • U zákroků, které mají trvalé následky, bude muset dát pacient dokonce souhlas písemně.
 • Otvírá se cesta k vyšším odškodněním za úrazy nebo smrt.

24 komentářů u „Nový občanský zákoník – změny od roku 2014

 1. Torák Martin

  podívejte se jestli si myslíte že nás budete špiňit anichž byste věděli že přechcávát zákony se nevyplácí co je nám postiženým do vašich smluv co je nám že prodáváte svůj majetek za milionové částky kdyby jsme neměli zákonodární zástupce tak byste nás postižený mohli ochcávát a dožadovát se toho co vám nepatří a patřit nikdy nebude vy chytráci si myslíte že jsme absolutní blbci ale kdo chce moc pak nemá nic a já říkám že ty vaše narážky na nás handicapované a postižený se vám akorád můžem vysmát protože takovích lidí který dokážou jenom odsuzovát a soudit druhý pak budou odsouzeni sami a dostanou to co vám patří za vaše chování a narážky a urážky na handicapované a potižený se vám do budoucna vrátí zpět mi si to můžem vyjasnit až skončíte na indvalidním vozíku až pak vám dojde kdo byl blbec to je celý na tomhle světě žije spousta lidí který si hrajou na chytrý a přitom nemáj ani základ základní školy a nemáj ani vysokou školu

 2. Torák Martin

  já Martin Torák z Domova Barbora poskytovatel sociálních služeb jsem se dověděl o novém občanském zákoníku který Má umožnit navazovat Mezilidské vztahy mezi lidmi a dověděl jsem se o dvou až třech případech kdy to bohužel není možný z určitých důvodu a odůvodnění na začátku roku při volbách 2014 se stát průšvich ke kterýmu bych se chtěl vyjádřit stalo se že volič který byl svím spůsobem ovlivněn porušil volební právomoce druhá věc problémi z půjčkama peněz na svůj občanský průkaz totožnosti další věc kterou bych rád uvedl dva Mladiství napadli a ublili Bezdomovce který byl nekonflitní a bydlel v Pardubicích na ubytovně nyni je díky vážným zraněním na hřbitově díky těmto nezletilím občanům zde se pořát žeší chudáci děti ale někdy děti se zachováj opravdu hůř než zvíře jako netvor tak že ty dva nezletilí dostanou za brutální útok na bezmocně spícího člověka na lavičce a z následkem smrti jenom 5 let vězení protože jsou ještě pod zákonem tahle nespravedlnost a takové zrudstvo jsi zaslouží opravdu doživotí udělat to v Americe tak dostanou trest smrti jenom že zde v EU to prostě a jistě nepřipadá v úvahu a jinde to jde čestl jsem dva příběhy jeden 8 letý kluk zavraždil své rodiče a dostál trest smrti v Americe a druhý příběh několik vysokoškoláci napadli školu v Kalifornii na univerzite a než aby dostali trest smrti tak se odrovnali sami tak že někde Maj přísný zákony a někde to prostě nejde měl byse kvůli tomu povolit znovu trest smrti aby konečně ty dotyčný měli respek k lidské bytosti a k lidskosti sama sebe tak tohle jsem chtěl všem zdělit

 3. Torák Martin

  do této chvíle jsem si Myslel že to co chce udělát nový občanský zákoník za dobrou věc se na jednou zmněnil v horor dne nesvéprávní si na své nové občanské průkazi kde není uvědeno omezení ve spůsobylosti k právním úkonům si nesvéprávní začali uzavírát pujčky který nemohou nikdy splácet protože firmy a podnikatelé na ně prostě a jistě kvůli jejich nesvéprávnosti a který jsou zbaveni spůsobylosti k právním úkonům prostě a jistě z vymáháním pohledávek nemohou jeto první varování prostě a jistě nemužete všem umožnit abyse stalo ještě něco horšího než se stalo nyní nemužete všem dát svéprávnost protože jinak jak už se stalo se dostanou do velkých dluhů který nebudou moci splácet ty který jmenuju jsou ze zařízení sociálních služeb ten to průšvich z občanskýma průkazama se stál nedávno povolit jim apsolutní svépravnost a spůsobylost k právním úkonům všem nesvéprávným by byla chyba na kterou by doplatila polovina nesvéprrávných prostě oni si nedokážou uvědomit co mužou způsobyt sami sobě za problémi ve financích kdy musej aoutomaticky si zaplatit ne levný pobyt a starvu ale taky byse do budoucna mohli stát bezdomovcema protože by museli splácet dluhy který si nadělali a tak by pak neměli na nic varování pro příště nedávát nesvéprávným možnost abysi tak to ubližováli sami sobě Martin Torák domov Barbora poskytovatel sociálních služeb

 4. Torák Martin

  podívejte se jednou vznikl nový trestný občanský zákoník v tom zákoníku je psáno že nikdo z dospělé populace nesmí navazovát vubec žádný nedovolený vztahy a kontakty z dítětem spousta lidí tuhle novelu trestnýho zákoníku porušuje jak vydím a posupem času kdy tahle novela trestnýho zákoníku o nedovolených vztahu a kontaktu z dětmi a mladistvími a mladími lidmi běží od 1.srpna roku 2014 nikdo nedodržuje z žádných dospělých osob já Martin Torák z domova Barbora všechny noveli vyhlášek zákazu a zákonu dodržuju ale nikdo jiný podle toho co zjištuju tuhle novelu trestnýho zákoníku o nedovolených vztahu a kontaktu nedodržuje je to vše lidská slabost když se člověk obyčejný člověk nedokáže odprostit a odtrhnout od mládeže a dětí a to je dělá zranitelnými já se snažím dodržovát veškeré zákony a zákoníky který si schválí lid sám a dodržuju je všemi ruznými zpusoby ikdyž jsou ty zpusoby mího chování už razantnějších zpusobu protože všechny lidi mládež děti nechce pochopit to že se mezilidský vztahy a kontakty mezi dospělou populací mládeží a dětmi prostě a jistě změnili a že to nakázal Evropská komise Ministerstvo spravedlnosti a že zpřísnilo mezilidský vztahy a kontakty mezi Mládeží a dětmi a dospělou populací lidí že tuhle novelu trestnýho zákoníku nikdo nechce respektovát a dodržovát je jedna věc ale že tuhle novelu trestnýho zákoníku o Mezilidských vztahu a kontaktu porušuje každý občan ČR tak to už je závažný přestupek který byse měl všem lidem zdělit co mužou a co je jim odepřeno a včem jsou omezeni a rozděleni na dvě skupiny lidí to je asi tak všechno co bych k tomu asi tak mohl zdělit Martin Torák Domov Barbora poskytovatel sociálních služeb

 5. Torák Martin

  ty vaše občanský zákoníky nám postiženým z domovů a ústavu spusobyli obrovské problémi ty vaše občanské zákoníky nás omezili na našech dosavadních právech opravdu na minimum toho co ještě mužem vy vaše veřejnost a společnost jste napáchali na nás postižených takové škody těmi vašemi občanskými zákoníky že už to více ani nejde omezili jste nás postižený v domovech a ústavech na takovéj munimum že vlastoručně mi postižený který jsme zbaveni spusobylosti k právním ukonum a svépravnosti na takovéj minimum že vlastoručně mi postižený si nemužem ani prdnout na veřejnosti při volbách a bude to ještě horší protože ty co posuzuváli při skoumání postižených psychiatrama a soudníma znalcema dopadli u soudních znalců a psychiatru a sexuologu opravdu špatně a odešli od soudu z nepořízenou a jsou zbaveni všech práv a svobod tak že se to vše vrací do dob k roku 1956 kdy vládnul ještě komunizmus a lidé z handicapem zbaveni všech práv bydlící někde v ústraní v lesích pokračuje i v součastné době právníci soudci opatrovníci a sociální pracovnice v domovech a ústavech nám ty škody napáchaný na nás postižených v domovech a ústavech nahlásili ihned jak jsme se hlásili k volbám který Máj vypuknout ve dnech 10 až 11 října a nás který jsme v tom vše nevyně tak jsme to odnesli všichni jak jse to říká jeden za všechny a všichni za jednoho ale proč mi který jsme neporušili žádný volební pravidla a hlasováli a volili jsme sami za sebe Máme trpět za tý který tohle vše spusobyli tak to není zprávný doplatíme na tohle všichni a už pomalu na ty vaše občanský zákoníky doplácíme tím že někdo porušil volby a nechál jse ovlivnit cigaretama a penízema se nechál uplatit nějakéj člověk v ústavu tak za to Máme nést zotpovednost všichni tak to není zprávný ten kdo tuhle škodu zpusobyl bysi následky měl nést sám za sebe on by měl být potrestán a zbavech veškerých pravomocí a práv protože jeto apsolutní dement když jse nechá strhnout tím že mu politická strana která zavítá do zařízení nabýdne cigarety a kafe a peníze tak se on dopustil přestupku a podváděl při volbách a pod dárcovstvím se zavázal že bude volit tu nebo onen starnu to prostě je neadekvátní ovlivňování voliče který se nechá za darečky tak to strhnout politickou stranou ODS tak to byse mělo změnit Martin Torák Domov Barbora poskytovatel Sociálních služeb

 6. Torák Martin

  a taky chci upozornit na nový trestný občanský zákoník který padl v Platnost 1.srpna roku 2014 jedná se v něm o nedovolené vztahy nebo kontakty z Mladistvími osobami a dospělá osoba který je 18 let a více let nesmí v žádným případě navazovát Mezilidský vztahy z neletilou osobou těm který by tuhle novelu trestnýho občanskýho zákoníku porušily pak by je čekalo trestné stíhání a soud a vězení v tom to novém trestném občanským zákoníku je zveřeněno doufám všem jasně a věřím že to vše bude dodržovát každý občan který žije v české republice v zemi

 7. josef Průša

  Podle nového OZ bode posuzován pes jako osoba.Bude se na tuto osobu /pes/ vztahovat všechny povinosti při placení společných výdajů na provoz společenství vlastníků v panelovém domě.To je např.výtah,společná elektřina,voda.Děkuji.

 8. Veronika

  Dobrý den, bydlím v nájemním bytě a sousedka si stěžuje , že syn neustále běhá, a jí to ruší, to že bějá furt není pravda. Na oplátku použí hudbu tak hlasitě že se doma neslyšíme, co s tím dělat?

 9. Jana

  Chci se zeptat mam 6 leteho synka, byvali pritel mi neplati alimentu uz 4 roky a ja s mim synkem bydlim v cizine a on nema zajem jak platit ani vyjdat kluka proste ho tezce ignoruje.A tak se chci zeptat jak mam pokracovat aby mije zpetne zaplatil dekuji za odpoved.

 10. Kramný

  Při pronájmu vinohradu chci do smlouvy napsat, aby nájemce měl povinost o vinohrad pečovat“jako o vlastní“ tzn. např. dosazovat vypadlé (uschlé hlavy), opravit sloupky v drátěnce….apod.

 11. Alena

  Dobrý den, mám prosbu. Dne 17.12.2013 mi zemřela maminka, bude se posupovat při
  dědickém řízení dle občanského zákoníku z roku 2013 nebo 2014?
  Slyšela jsem, že v přímém dědictví se neplatí žádná daň (týká se to i věcí
  movitých, tedy financí?), ale přechází do dani z příjmů. Toto se bude
  danit jakým procentem? Jedná se o dědictví – rodiče – děti. Velice Vám děkuji za odpověď.

 12. Míša

  Dobrý den mě by zajímalo jestli se něco změní v zákoniku práce. Třeba podpory jen půl roku a něž jí vůbec dostanete tak to trvá dva měsice . Pak jí pobíráte půl roku a pak veřejný práce. A když někdo nemůže vykonávat veřejný práce tak vás prostě vyhodí s evidence. A na pracovní úřad můžete až za tři měsíce. A někdo prostě nestihne si najít práci takovou která by mu vyhovovala. A hlavně ženy nají malo pracovních nabídek.Nebo se nenaskytne vůbec nic a úřad vám skoro vůbec nepomůže.

 13. Eva Kelerová

  Je něco nového o insolvenci? Spadla jsem do bankrotu s podnikání a teď mi chtějí prodat byt. Řádně platím jsem zaměstnána,ale pokud mi prodají byt na pronájem nedosáhnu, zůstává mi 8000.-Kč, poraďte co dělat? Děkuji

 14. Chabadova

  Dobry den , muj byt je stále ve vlastnictví Pha- 14. Slysela jsem , ze v novem zakonniku jiz bude, ze nemusim sve podnájemníky v byte hlasit, cili není to moje povinnost nahlásit, pokud tento byt bude se mnou někdo jin y dále užívat. Dekuji Chabadova

 15. Martin Torák

  já Martin Torák to vše vydím jako za dobrý protože to vše je jediná možnost jak jse naučit seberealizaci Toleranci a inteligentní člověk to vše pochopí ihned já jsem o tuhle možnost bojovál celý život abyse mohla do naších rukou dostát taková práva k důstojnému jednání jsem velice rád za tohle vše a mužu jako zdravotně postižený muž říct sám za sebe že jsem na tenhle okažik čekál od roku 1979 až od roku 1989 až do roku 2013 a jestli tohle neprojde tak by bylo dobrý jse zato vše co jsme jako děti prožili zato jse postavit a stát si za tím jinak už to nevydím jakým spusobem nám postiženým zpříjemnit a zachovát v nás tu lidskou důstojnost a brát nás skutečně vážně děkuji že jsem se mohl vyjádřit Martin Torák Domov Barbora poskytovatel sociálních služeb

 16. Didy stop

  Jak to bude dle nového zákoniku s daní za finanční dary od rodiny? Děkuji za odpověd

 17. Jana Hamplová

  Prosím o radu. I nadále musí nájemce družstevního bytu požádat o pronájem bytu družstvo? Máme toto zakotveno ve stanovách.
  Děkuji

 18. KATEŘINA MARENČÁKOVÁ

  Dobrý den ,slyšela jsem že od příštího roku se nemusí provádět změna užívání,třeba když je komerční budova tak nemusím ho měnit na ubytovnu,byla bych moc ráda kdybyste my odepsali co je na tom pravdy .Moc pěkně děkuji předem za odpověd.MARENČÁKOVÁ

 19. Martin

  A jak to bude nove s peci o deti po rozvodu?Zvetsi se sance otce na stridavou peci-pokud o ni bude stat?Martin

 20. Eva Bačovská

  Dobrý den, jak bude prosím nově dle OZ řešena situace odlišného vlastníka pozemku a nemovitosti, kde budova stojí na tomto pozemku?
  Děkuji

 21. Nečas Pospíšil

  Pokud se nemýlím, tak dědictví lze odmítnout a tím i dluhy nemusíme přeci platit. To už by asi bylo opravdu na zokna vyhození. Ještě pro Hanu, prdí se a né prtí.

 22. Hana

  Tento občanský zákoník je na prt, to chce říci, když zemře synův dědeček (ze strany býv. manžela), který má dluhy kolem 10mil, tak můj syn to bude muset splatit, ještě s bývalým manželem, jeho rodiče???
  Takže můj syn bude od 6let zadlužený cca 2mil???? Co je to za kravinu???

 23. Zdeněk Krýsl

  Tento občanský zákoník deklasuje lidi na blby, kteří si nedovedou sepsat kupní smlouvu na nemovitost – musí ji sepsat advokát. Mohu sepsat smlouvu na prodej auta za 2 milióny, ústně vymezit smlouvu pronájem nemovitosti, ale při prodeji 2 m2 pozemku, aby si na něm mohl soused postavit opěrnou zeď, při hodnotě pozemku 50 Kč, si musím najmout advokáta min. za 2,5 tisíce !

 24. Pesimista

  Dluhy zemřelého budou dědicové nově muset zaplatit v plné výši. V současnosti pouze do výše zděděného majetku.

  Rozšiřuje se okruh dědiců. Nově tak budou moci dědit i prarodiče zemřelého nebo jeho brantranci a sestřenice

  — Takže, nově, dluhy budou platit prarodiče zemřelého a jeho brantranci a sestřenice, banksteři a lichváři z kmene vyvolených Hospodinem si už mnou ruce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.