Minimální mzda v roce 2012

Minimální mzda vyjadřuje nejnižší přípustnou výši odměny za práci. Vztahuje se jak na pracovní poměr, tak i na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, tedy dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce.

Před několika dny rozhodla Nečasova vláda o tom, že ani po pěti letech stagnace se od 1.1.2012 nezvýší minimální mzda. Ta navzdory inflaci a růstu průměrné hrubé mzdy, zůstane na stejné úrovni (již od roku 2007).

Rozhodnutí nezvyšovat minimální mzdu v příštím roce hájil premiér Petr Nečas tím, že by to pouze vedlo k nárustu počtu nezaměstnaných a ke zhoršení situace na trhu práce. Původně se vláda při jednání tripartity s odboráři dohodli, že tento rok minimální mzda vroste o 400-500 Kč. Nakonec to při jednání vlády přehodnotili a nechali na stejné výši.

Od 1.1.2012 zůstává minimální mzda stejná jako v roce 2007, či-li 8.000,- Kč za měsíc, nebo 48,10 Kč za hodinu (při týdenní pracovní době 40 hodin).

Pokud nedosáhne mzda, plat nebo odměna z dohody této výše minimální mzdy, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout doplatek.

 

U osob, které mají omezené pracovní uplatnění mohou být sazby minimální mzdy ještě nižší:

 • 90 % základní sazby minimální mzdy (tj. 7200 Kč, resp. 43,30 Kč/hod.), jde-li o první pracovní poměr zaměstnance ve věku 18 až 21 let, a to po dobu 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru.
 • 80 % základní sazby minimální mzdy (tj. 6400 Kč, resp. 38,50 Kč/hod.), jde-li o mladistvého zaměstnance.
 • 75 % základní sazby minimální mzdy (tj. 6000 Kč, resp. 36,10 Kč/hod.), jde-li o zaměstnance, který je poživatelem částečného invalidního důchodu.
 • 50 % základní sazby minimální mzdy (tj. 4000 Kč, resp. 24,10 Kč/hod.), jde-li o zaměstnance, který je poživatelem plného invalidního důchodu, nebo o mladistvého zaměstnance, který je plně invalidní a nepobírá plný invalidní důchod.

2 komentáře u „Minimální mzda v roce 2012

 1. Hana Pesničáková

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda si můžu při invalidním důchodě 1 stupně přividělat a zda je částka nějak omezena.

  Děkuji pěkný den
  Pesničáková Hana

 2. Karolina Hlavsova

  Dobrý den, a je nějaké omezení horní hranice přivýdělku k částečnému invalidnímu důchodu počínaje lednem 2012? Až dosud horní hranice nebyla dána, ale současný zaměstnavatel mi řekl, že nyní (od ledna 2012) je horní hranice stanovena, a to ve výši 10000 Kč. Nesdělil, zda hrubého, či čistého příjmu, nikde nenacházím údaje, které by toto jehéo tvrzení potvrdily. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.