Akné – projevy, příčiny a léčba

Akné náleží k nejčastějším kožním chorobám, které trápí nejvíce adolescenty. Akné však není problémem pouze puberťáků, umí potrápit i dospělé.

Projevy

Akné se projevuje ucpanými a rozšířenými póry, jež doprovází tzv. černé tečky, zarudnutí, pupínky, uzlíky, bílé hlavičky, jizvičky, vřídky, abscesy, či pigmentové skvrny vzniklé ucpáním vývodu mazových žláz. Nejčastěji se objevují na obličeji, zádech, dekoltu a případně ramenech.

Příčiny

Sklon k akné mají adolescenti díky výkyvům hormonu (testosteronu). Tyto problémy však trápí i ženy v období okolo menstruace. Sklon k akné mají lidé s mastnou pletí, obezitou, minimálním pohybem, cukrovkou, anabolika, onemocněním štítné žlázy, ale i alergici, které trápí zvýšené dělení kožních buněk, čímž často vznikají slupky, které brání přirozenému odtoku mazu, čímž vznikají uhry, záněty, akné.

Za akné v dospělosti stojí i polycystická ovaria, Cushing, genetické sklony, vliv psychiky, deprese, stres, nadměrná práce, nedostatek spánku, špatná strava, nedostatečný příjem tekutin, čokoláda, alkohol, káva, nadměrný přísun soli a jednoduchých cukrů.

Léčba

V rámci léčby a prevence je důležitá úprava stravy, kdy vynecháte tučné, jednoduché cukry, soli, čokoládu a dráždivé potraviny. Zajistíte si pravidelnou a přiměřenou stravu, dostatečný pohyb, správný pitný režim. Cvičením se pokožka více prokrví, okysličí, dostane více živin a zbaví se více odpadu. Také se odbourá více stresu.

Jistou cestou může být vhodná kosmetika, čistící přípravky, mýdla s peelingem, zklidňující kosmetické přípravky, pleťové masky a podobně. Efektivní jsou i vitamíny skupiny B, hormonální léčba, jako antikoncepce. V některých případech je prospěšná i přírodní kosmetika, jež na rozdíl od běžné kosmetiky pleť nezatěžuje.

Moderní směr léčby představuje i fototerapie, červené světlo (solux), opálení (slunce, solárium), dermabraze, či laserová terapie.

1 komentář u „Akné – projevy, příčiny a léčba

  1. Heli

    Děkuji za článek, pro mě je bohužel akné tématem číslo jedna už skoro 15 let. Je to šílené, ale v mých 30ti letech se ještě občas objeví. Hlavně tedy v období hormonální nerovnováhy. Musím ale říci, že už je to u mě o 95% lepší než v těch mých nácti. Jinak mi tedy hrozně pomohl jarishuv roztok na pleť. A chystám se na zakrytí jizviček po akné sem http://ar-aesthetics.cz/esteticka-kamuflaz-defektu-pleti/ tak doufám, že potom už bude jen lépe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.