Bolest hlavy – migréna, příznaky, příčiny a léčba

Bolestí hlavy trpí alespoň občas 90% lidí. Všeobecně bolest hlavy laicky označujeme za migrénu. Skutečnou migrénou je však pouze určitý typ bolesti hlavy (existuje jí hned několik druhů).

Bolest hlavy je v řadě případů pouze druhotným příznakem nějakého jiného problému, kdy je doprovodným příznakem pro celou řadu nemocí a někdy může být i varováním v ohrožení života, a proto tuto bolest nikdy nepodceňujte.

Příčina bolesti hlavy

Bolesti hlavy můžeme rozdělit do několika skupin, v prvé řadě podle zdroje na primární a sekundární. Sekundární bolesti hlavy jsou doprovodným příznakem nějakého jiného onemocnění jako například: počátek infekčního onemocnění (jako rýma, zánět dutin, angína, chřipka, zánět středního ucha a podobně), cukrovky, obezity, či rakoviny. Tato bolest hlavy však tvoří pouze 25% skupinu ze všech bolestí hlavy.

Tu největší skupinou představují tedy primární bolesti hlavy (75%), za níž nestojí žádné jiné onemocnění a jejich spouštěči může být fyzické, či psychické vypětí, nedostatek spánku, čokoláda, léky (např. nadužívání analgetik), nedostatek tekutin, konzervanty, antikoncepce, kořeněné jídlo, přetížení zraku, pobyt ve větrném prostředí, podráždění sliznic, počasí, prudké světlo, nadbytek spánku, výkyvy hladin hormonů, menstruace, menopauza atd. I když by se jednalo o neškodnou bolest hlavy, nepodceňujte ji a vylučte raději její případnou závažnost prostřednictvím odborného vyšetření.

Typy bolestí hlavy

  • Migréna – bolest obvykle na jedné straně hlavy, nejčastěji okolo oka, kdy dotyčný trpí i poruchou vízu. Bolest se pak často přemístí i na druhou stranu a je často spojena s únavou, slabostí, závratěmi, nauzeou a zvracením. Tento typ bolesti často přetrvává od 4 – 72 hodin.
  • Tenzní bolest hlavy – představuje bolest typu svíravé obruče okolo hlavy, kdy k tomu často bolí i temeno a krk, jež jsou i ztuhlé. Tato bolest obvykle trvá od 30 minut až do 7 dní.
  • Cluster headache – tzv. nakupená bolest hlavy, představuje nakupení záchvatů bolesti hlavy, kdy se jedná o trhavou intenzivní bolest umístěnou obvykle za oči, kterou doprovází slzení a zarudnutí očních spojivek. Tato bolest je chvilková a trvá obvykle od 15 minut až do 180 minut.

Léčba bolesti hlavy

V prvé řadě je důležitá diagnostika a vyloučení závažných příčin. Pokud se jedná o primární bolesti, tak je vhodné vyloučit vyvolávající faktory, upravit stravovací návyky, pitný režim, spánek, prostě celý životní styl.

V rámci ataky pak je vhodné příšeří, klid, ticho, spánek, studené obklady, relaxace (koupel) a dostatečný přísun tekutin. Z léků pak můžete užívat nespecifická analgetika a s cíleným doporučením lékaře i specifické analgetika na recept (mohou to být nejen tablety, ale i náplasti, čípky, injekce). V případě nechuti, pocitu na zvracení a zvracení je možná aplikace i léků proti nauzee a zvracení.

1 komentář u „Bolest hlavy – migréna, příznaky, příčiny a léčba

  1. gerhard

    Mám dotaz,už 2roky mam bolestí nahoře hlavy někdy se ani nemohu dotknout nahoře vlasu nebo hlavy,to mne někdy doprovází k tomu bolest očí,v nose citim pořád nějaky zápach ale jinak sem stratil čich,dělali mi rtg,ct i rezonanci ale udajně nic tam není,mysleli že jsou to dutiny ale taky nic,psali mi ruzna antibiotika a nic,nos prohledli kamerou a nic,hláva stale boli a bolest se zhoršuje,někdy ta bolest jde i do uší někdy do tváře a cítím jak mi hlava hořela a lekař stale nic nezjistil,je to vyčerpavající,někdy ta hlava boli bolí méně a najednou přijde takový silný tlak a jak bych měl najednout odpadnout a takové nahle oslabení,navíc mi nějak vysychají rty a palí, ale to ne vždy,pomožte prosím s pozdravem Gerhard

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.