Letní a zimní čas v roce 2013

Hlavním cílem změny letního času je především úspora elektrické energie.

 • Na letní čas se přechází vždy poslední neděli v březnu, kdy se čas posouvá o hodinu napřed.
 • Letní čas končí poslední neděli v říjnu, kdy se čas opět posune o hodinu nazpět. Začíná tzv. zimní čas

Změna času má ale svá pro a proti. Hlavním důvodem změny na letní se uvádí úspora energetické energie. Podle odborníků jsou však úspory zanedbatelné a v některých zemích jako Rakousko na druhou stranu dochází v letních měsících ke zvýšené spotřebě pohonných hmot. Některým lidem změna letního času může působit i zdravotní potíže.

 

Změna letního a zimního času v roce 2013

Zimní čas na letní: Neděle 31. Březen 2013, 2:00 hod. -> 3:00 hod.

Letní čas na zimní: Neděle 27. Říjen 2013, 3:00 hod. -> 2:00 hod.

50 komentářů u „Letní a zimní čas v roce 2013

 1. ILONA

  Jsem jednoznačně proti letnímu času, za má léta jsem si na to nikdy nezvykla a ani mé zvířata. Myslím , že je to k ničemu, naopak mám ještě větší spotřebu elektriky.

 2. Lenka

  Jsem ráda, když je letní čas, je déle světlo a můžu po práci ještě někam vyrazit, den je pro mě tak delší. Zvyknu si vždy celkem brzo na změnu. Co mají dělat lidé, kteří pracují na směny a není jich málo. Mění se jim to po týdnech.

 3. PeLi

  Změna času nám nevyhovuje, kvůli tomu, že to rozhodí denní řežim naší rodiny, jelikož máme malé dítě, které vyžaduje pravidelné časy na jídlo, spánek apod.

 4. Catarina

  Pokud vše je důležitější než člověk a každá energie je důležitější než lidská, hýbání časem plní úkol. Většina národa vynakládá úsilí na zvládnutí změny biorytmu. Máme poslední den letního času, tak hurá dotoho!

 5. Mariel

  Změna času způsobuje valné většině národa potíže,jak zdravotní tak psychické.Biorytmus člověka je silně narušen,lidé TRPÍ.JSEM ZÁSADNĚ PROTI ZMĚNÁM ČASU.PROSÍM VYHLAŠTE KONEČNĚ REFERENDUM!!!!!!!!

 6. Tereza

  Nechala bych pouze letní čas – večer je déle vidět, což je výhoda po celý rok.

 7. monka

  je to banda blbů pořád se musí po někom opičit. Jsem pro zrušení letního času…:-)

 8. Radek

  Mě by zajímalo, jestli májové taky hýbali s časem. Je to tu jak v kocourkově. Hotový nesmysl, ať je jeden a basta…..

 9. Ingrid

  čas je čas a ten je neměnný,s tím by se rozhodně hýbat nemělo,.,hotový nesmysl ,opravdu idiotský nápad,přehazovat čas

 10. Imrich

  Co je to za blbost stále měnit čas,dospělý se s tím špatně srovnává,co děti jak si nato těžce zvykají a naší domácí mazlíčci.Jsem pro středoevropský čas a žádné měnění.

 11. Majka

  Jsem,pro středoevropský čas,změna času dává zabrat nejen mi,ale všem mým známým i našim dětem.

 12. JAROSLAV

  jsem pro středoevropský čas a ne to stále přehazovat a dělat jenom zmatky.

 13. Milan

  Jsem proti změně času jedině komu to nevadí jsou pani a ne pracující i starčí lidé

 14. Tereza

  :-D pak že stoupá míra infarktů, když máte čas rozčilovat se takovou kravinou..

 15. robert

  Dám ve volbách hlas tomu, kdo se zaváže, že zruší letní čas, a taky to splní!

 16. Pentoda

  Můj pocit je ten, že jediný správný čas pro nás je ten středoevropský třeba astronomický. Já sám se tě pitomosti přehazování času bráním aspoň symbolicky tak že mám hodinky i přes léto nastavené na středoevropský astronomický. Ovšem ten způsob mi připadne jako boj s větrnými mlýny (don Kichot). V názorech ale bylo i mínění že vstávat časně je dobré. Pro někoho to zřejmě vypadá jako ukázka vlastní píle pro okolí. A pro tyto „superskřivánky“ by mělo být zavedeno ráno v 0 hodin, tedy o půlnoci, tehdy přece začíná nový den, to by aspoň v tom dnu nic nezmeškali, a spát by mohli chodit zase až ve 24 hodin. To by ten den dobře využili, tolika hodin k dispozici! Vždyť spát chodí jenom lenoši. Nebo ne? Vzal jsem to jako „ad absurdum“ aby bylo vidět jaká blbost se páchá přesunováním času. Musím najít místo, kde jde proti změnám hlasovat a projevit svůj názor. Pentoda

 17. Mirek

  Něco tak stupidního a debilního, jako je změna času, nemá zřejmě obdoby. Proč to neposunou alespoň o 5 hodin, aby bylo vidět, co je to za kretény. Hodiny nechávám tak jak jsou. Žádná změna času mě nezajímá. Pokud někam jedu a jsem upozorňován, že jsem přijel o hodinu později, je to jejich problém.

 18. libros2

  Letní čas je přežitek z doby druhé světové války zavedl ho Hitler. V dnešní tkzv. civilizované době je to již přežitek. Měl by se zrušit. Já osobně uznávám čas Božský někdo ho nazývá zimní a hodiny nepřeřizuji z principu protože s tím nesouhlasím a nikdo mi nic nařizovat nebude jsem svéprávný!!!

 19. Hrdza

  No neviem, mne osobne nevadi, ze asi za 5 hodin menim cas. Aspon budem mat o hodinu kratsiu nocnu sluzbu…len pacientov je mi luto, ked sa menej vyspia…

 20. Fanda

  K čemu je v dnešní letní,zimní čas ? Je to přežitek z budování SOCIALISMU !

 21. Bohunka

  Proč nás nutí dvakrát ročně překopávat svůj biorytmus ? Všeobecně se ví že to mnoha lidem a všem hospodářským zvířatům nedělá dobře. A přesto se to stále drží. Nevěřím tomu že by nás stálo nejaké peníze nechat to jak to je. Kdo to je kdo o tom rozhoduje? Kdo si hraje na vyšší moc a rozhoduje čase a nezřídka zdraví většiny národa?

 22. vladimír Houska

  ano,zimní čas není nic,je to středoevropský
  Posunutí času na mě působí kontraproduktivně
  /cca o 1/3 nižší výkonost/k tomu věk 62 let,
  manualní práce v nepřetržitém provozu,směny 6-18,18-6 h. je to pěkné mučeníčko když chcete,ale nejde to ,můj mozek funguje na sluneční světlo. ještě z jiného soudku,posunutí času se také podepsalo na značném úbytku letních kin. Vláďa.

 23. kosak

  Změna času je taková blbost,že bych chtěl vidět toho slona,který si to vymyslel tobych mu pěkně nakopal do p….e

 24. Jerry

  Výmysl komárů to sice není, to je pravda, ale to nic nemění na tom, že změna času je BLBOST!!! Navíc je dokázané a propočítané, že to nepřináší žádný užitek (úspora el. energie,…). Zrušit!!!

 25. Ilja

  každej tady fňuká nad změnou času,ale nemít údaje o čase tak jste v pr…i a ani to nepoznáte!!!
  pro mladý hlupáky-není to výmysl komančů-co vás to v tý škole učej???

 26. Honza

  Letní a zimní čas je blbost z ery komančů a jen komplikuje lidem život.

 27. Dominik

  Je dokázáno že žádná úspora energie není.Proč se neudělá jen od května do září?Kdo má tak brzo vstávat.Je to proti přírodě!

 28. Marie

  Já se letního času nemohu dočkat! Už moje maminka kdysi dávno nelibě nesla skutečnost, že se v létě rozednívá už kolem třetí hodiny ranní, kdy lidé ještě spí, a tak se tím pádem o sluneční svit ochuzují v době, kdy by si ho mohli ještě do libosti užít. Kolikrát musí člověk ve svém životě neplánovaně vstávat, když musí např. někam cestovat anebo změní zaměstnání. Toto máme jenom dvakrát do roka… Přeji všem hezké dny.

 29. Tomáš

  Změna času štve mnoho lidí ale hlavně ty co stávají ve 4 hodiny a dříve ,lidé kteří chodí do práce na 8 nebo 9 hodinu někteří ještě později tak těm je to celkem jedno.Já jsem pro jednotný čas ten astronomický a nebo by se mělo vyhlásit u některých voleb referendum třeba u těch nejližších.

 30. Léňa

  Když tu užasnost u nás zavedli, myslím tím samozřejmě LETNÍ ČAS, říkalo se, že žijeme podle PÁNA VOLA a už ne podle PÁNA BOHA! Jsem tedy ještě z generace, která v letních měsících pamatuje na táboráky a opékání buřtů. V dnešních časech grilujeme v plavkách za plného slunce!?! Vlahé noci a koukání na hvězdičky???… to už je 34 let ve stínu dohadování se s dětmi, že už dávno mají spinkat, protože je hluboká noc, přestože jim sluníčko svítí do postýlek. Je to zakaleno i tím, že večer chladíme domácnost všemi prostředky (kolega bydlí v posledním poschodí panelového domu – to mu tedy opravdu závidím!) a okrádáme se tím o spánek, ze kterého nám zase ještě další hodinu ukrojí LETNÍ ČAS ráno. Kravičky taháme za vemínka dřív, s myšlenkou, že nám dají stejně mléka. Kdo jenom trochu může, tak si ten čas srovná na normální, ale já nemohu a tak mám žaludeční vředy a VZTEK. Pomóóóc!!!

 31. my.lady

  Jsem pro letní čas. Je paráda, že je večer déle světlo, člověk co chodí do práce si i pracovní den víc užije. Nehledě na to, že když přijdu z práce a za hodinu je tma, tak se mi nechce doma už nic dělat. A myslím si, že se změnou dvakrát ročně se lidi líp vyrovnají, než třeba s tím, že má člověk chodit na směny. Řeší někdo co dělají moje biohodiny, když mám pracovat třeba na noční směně? Přeci podle normálního životního rytmu bych měla v noci spát.

 32. pehr45

  Lidi, neuvažujte nad tou změnou času tolik, je to úplně to samé, jako kdybyste museli změnit zaměstnání a byli proto nuceni chodit do práce o hodinu dřív. A abyste pak nemuseli přemýšlet, kdy teď vstávat, nařídili byste si hodinky o hodinu napřed. Určitě byste pak byli rádi, že máte nové zaměstnání a nepřemýšleli nad nějakým časem. Souhlasím s těmi co říkají, že je příjemné, když je v létě večer o hodinu déle světlo.

 33. Sapoušek

  souhlasím s názory, že neexistuje letní a zimní čas. Určitě to škodí organizmu.Změna by se měla v kažném případě zrušit

 34. Blanka

  Není důvod pokračovat ve změnách času, některým lidem změna, především na jaře, opravdu rozhodí biol.hodiny. Ty, co musejí vstávat brzy ráno, př. ve 4 hod., tato změna nutí vstávat ve 3 a to už je fakt hnusné. Znám z vlastní zkušenosti. Pekař, bojující proti změně času už zemřel. On se čas mění lidem, kteří vstávají na 7, 8.hod. Ale to jsou buď úředníci, nebo mlaďoši, kteří se snáz přizpůsobí.

 35. Lenka

  Miluji letní čas, už se na něj moc těším.Zvyknu si okamžitě a posedět v létě do půl desáté venku – je prostě paráda !

 36. Ludi

  Poledne je už miliardy let v době, když slunce stojí v nadhlavníku. Na tenhle režim je nastaveno všechno živé na Zemi. Jestliže nějaký zpozdilý úředník vymyslel nesmysl zvaný letní čas, zasloužil by máčet v koši ve Vltavě tak dlouho, dokud by tu nebetyčnou volovinu nezrušil. Bohužel je to zúřadováno tak, že z toho není úniku a svým rektálním EU alpinismem Čecháček uvízl i v této pasti a budeme čekat, až někdo, kdo si s EU i jinými dohodami hlavu neláme, jako třeba Francouzi, praští jednoho dne do stolu a tu blbost jednostranně přestane uznávat. Pak se možná rozsvítí i místním autoritám a tu blbost zrušej. Už aby to bylo… Kecy o úsporách mohou vkládat prvňáčkům.

 37. Julie

  Zimní čas – je náš normální středoevropský.
  Letní čas – východoevropský.
  Na letní a zimní je přejmenováno pro méně chápavé.

 38. Jindra

  Na letní čas se už těším. Mám ho radši než zimní, těším se na to, že bude večer dlouho světlo, to miluji. V žádném případě nerušit.

 39. Dan

  Vážená Radko,

  je prapodivné vstávat v pět a jít spát v devět. Většina dospělých opravdu v devět spát nechodí.
  Pro mne je zavedení letního času skutečným dobrodiním. To, že mohu v létě posedět za světla na zahradě až do půl desáté, je skvělé.

 40. ferda

  je zajímavé, že chceme pořád letní a zimní čas a současně posunujeme dětem školní výuku na 9.00 hod – aby se vyspali, ale, že jim narušujeme rytmus biologický /každý má biohodiny vlastní jen členové hrající si na autority ne/ – a tož ten dobytek – který obhospopdařujeme má také letní a zimní čas na krmení nebo dojí kdy potřebuje? možná z nařízení vedoucí vlády a strany /strany se tím neliší – jsou diktátoři, pouze to jinak propagandují/ budeme na povel.

 41. šoliM - Miloš

  Jsem názoru, že posun času přinese značné úspory, ale jsem pro jeho zrušení také.

 42. Miloš

  správný astronomický čas je čas zimní, letní čas je uměle vytvořený, přikláním se k názoru že změna času na letní a naopak žádné úspory nepřináší, jsem pro zrušení letního času

 43. Radka

  Nechápu proč musím celý rok vstávat do práce za tmy (5°°°) a chodit spát za „světla“ (21°°). Je to proti přírodě!

 44. Marienka

  Jsem proti změně času ze zimního na letní !!!
  Nevidím jediný důvod proč by tomu tak mělo být. M.

 45. StM

  Už někdo v této republice konečně pochopí, že ŽÁDNÝ ZIMNÍ čas NEEXISTUJE!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *