Salmonela – projevy, šíření infekce a její léčba

Co je to salmonela?

Salmonelóza je průjmové onemocnění způsobené bakterií rodu Salmonela. Druhů těchto bakterií je asi 2200, některé se přenáší mezi lidmi, jiné zase mezi zvířaty a v nejhorším a nejčastějším případě je to bakterie, která se šíří jak mezi lidmi tak mezi zvířaty. Tuto bakterii tvoří jen jediná buňka. Díky nechtěné přítomnosti mikroorganismů v lidské potravě dochází k různým onemocněním bakteriálního původu. Jedním z nich je právě salmonelóza, kterou se nakazí nejvíce lidí v teplých letních měsících.

Šíření infekce

Nositelem i zdrojem šíření může být jak člověk, tak zvíře. Bakteriím salmonely se nejlépe daří při pokojové teplotě, kdy se rozmnožují a během půl hodiny jejich počet vzroste až na dvojnásobek. Tyto mikroorganismy se nejčastěji vyskytují v masu, vejcích a mléce. Bakterie přežívají v docela velkém teplotním rozmezí, asi mezi 5 a 60 stupni Celsia, a proto je nutné dbát na dostatečnou dobu smažení, ohřívání, pečení a vaření těchto potravin, protože krátkodobé přejití vyššími teplotami bakterie nezahubí.

Z masa je největším zdrojem nákazy drůbež, proto je nutné při přípravě pokrmu z tohoto masa pamatovat na to, že maso musí být vystavené vyšším teplotám, než kterým jsou bakterie schopné odolávat, tj. cca 75 stupňů. To jistě nepotěší milovníky steaků, které jsou polosyrové, protože je zde vyšší riziko nakažení salmonelou. Co se vajíček týká, nejvíce nákaz vzniká z volských ok, majonéz, tiramisu a omáček, kdy se potravina vůbec, nebo minimálně tepelně opracovává. Bohužel i vnější skořápky jsou náchylné k uchování bakterií, proto pozor na vše, co s tímto povrchem přišlo do styku.

Nákaza

Člověk sám o sobě se nakazí přes zažívací trakt. To znamená že člověk nakazí člověka při nedostatečné hygieně při používání WC a odchodu z něj (nedostatečné nebo žádné mytí rukou) a následné konzumaci jídla. Navíc je zde riziko nákazy nejen salmonelou, ale i jinými infekčními nemocemi. Bakterie se ze zažívacího systému dostávají do krve, odkud se dále mohou usadit kdekoli. Nákaza hrozí nejvíce malým dětem, starým lidem a lidem s oslabenou imunitou a jsou pro ně nebezpečnější, protože se hůře vyrovnávají se ztrátou tekutin a může dojít k dehydrataci organismu.

Prevence

– vyhýbat se mraženým potravinám, které jsou obalené velkou vrstvou ledu

– raději se vyhýbat některým podezřele vypadajícím lahůdkám, typu tlačenka, jitrnice, točený salám, sekaná a uzené maso

– dobře tepelně opracovávat maso a vejce, rozhodně nic nejíst syrové

– nepřekračovat datum doporučené spotřeby

– častěji měnit mycí houbičky na nádobí, kde se bakterie schovávají samozřejmě také

Projevy salmonely

Inkubační doba u salmonelózy je 48 hodin a méně a po té se dostaví typické projevy, jako je horečka, nevolnost a zvracení, bolesti břicha, průjem.

Léčba

Pokud nemoc nemá komplikovanou formu, léčba probíhá doma, zvýšeným podáváním tekutin a dietou. Jako doplněk stravy jsou vhodné střevní adsorbenty.

 

 

5 komentářů u „Salmonela – projevy, šíření infekce a její léčba

 1. Jana

  Dobry den, dcera ma salmonelu bavila jsem se o tom s kamarádkou, ktera tvrdi, ze je spousta druhu salmonelózy a ze se muze přenášet i vzduchem, tak by me zajimalo jak to tedy je ja si myslim ze ne

 2. martina

  Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat ohledně salmonelózy, mám dvě děti,obě mají salmonelózu,už jsme doma 4týden,starší dceři vyšel výtěr špatně(masivní salmonelóza),mladší na prý jen ojediněle,paní doktorka mě vyděsila,že můžeme být doma i 4 měsíce,starší kvůli salmonelóze nemůže tudíž do školky,poradite,co bych jim ještě měla podat,aby jsme se toho zbavily nejrychleji,dávám jim do pití Hylak,a chci zkusit čaj Salmonelík,a iontové nápoje,v nemocnici jsme naštěstí neskončily,ale už jsem z toho nešťastná. Děkuji za odpověď Martina

 3. Lída

  Dobrý den chtěla bych se zeptat syn 18 měsíců má salmonelozu divoký průběh máme za sebou vrací se mu chuť k jídlu co mu mohu uvařit a co konzumovat za potraviny , jestli může jogurty jaké maso omáčky ( nemyslím smetanové) přílohy popřípadě kde bych se dočetla více informací o potravinách vyhovujících… Děkuji

 4. Lucie

  Dobrý den, mám dotaz chci, se optat, kluk má salmonelu a je to tak týden, už má chut na jídla,ale na kontrolu je ještě brzy,Může třeba melouna,broskve,jake maso jen hovězí a nebo i kuřecí a králíka?

 5. pikola

  dobry den,maji nas navstivit pribuzni u kterych byla salmonela zjistena,pri zvysene hygiene na wc mam se obavat nakazeni, kdyz mam 2 mensi deti? dekuji za info

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.