Vila Tugendhat Brno – rezervace prohlídek a vstupenek

Vila Tugendhat se nachází v Brně a v roce 2001 byla zapsána na seznam památek UNESCO, k vile patří přilehlá zahrada. Vila je dílem architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který vybavil i interiér elegantním nábytkem. Tugendhat je jednou ze čtyř nejoceňovanějších vil na světě.

Vila je postavena v moderním architektonickém stylu – funkcionalismu. Vila se skládá celkem ze tří pater. V horním patře je umístěna přijímací hala, ložnice manželů Tugendhatových, dva dětské pokoje a pokoj vychovatelky, samostatný byt správce vily a garáž pro dva automobily. Střední patro bylo obytnou a reprezentativní součástí. Je to v podstatě volný prostor dělený závěsy, jednou půlkruhovou stěnou a jednou onyxovou stěnou, která při určitém úhlu propouští sluneční paprsky. Spodní patro bylo dříve vyhrazeno pro služebným, klimatizaci a vytápění. Celá stavba stála kolem 5 miliónů korun.

Manželé Tugendhatovi bydleli ve vile pouze do roku 1938, potom museli jako Židé opustit Československou republiku. Budova byla po roce 39 zabavena Gestapem a později byla přiřazena k majetku Velkoněmecké říše. Po roce 45 vilu zabrala Rudá armáda a ubytovávala zde vojáky. V 80. letech pak proběhla rekonstrukce vily, která byla už tenkrát hojně kritizována. Od počátku 90. let sloužila vila ke komerčním účelům, konkrétně jako památník moderní architektury. V roce 2006 potomci rodiny Tugendhat zažádali o  navrácení vily a chtěli ji opravit na vlastní náklady, město Brno však tuto žádost odmítlo.

V roce 2010 začala rekonstrukce vily, která stála více než 165 miliónů. Koncem února roku 2012 se vila po rekonstrukci opět otevírá návštěvníkům, kteří chtějí shlédnout architekturu této vily i zevnitř.

Na oficiálních stránkách vily Tugendhat (http://www.tugendhat.eu/) je možné si předem zarezervovat prohlídku.

Návštěvní hodiny jsou vždy od úterý do pátku, od 10.00 do 18.00 hodin a to včetně státních svátků. Prohlídky s průvodcem začínají vždy v celou hodinu. Jednu prohlídkovou skupinu může tvořit maximálně 15 osob. V nabídce jsou dva okruhy prohlídky a to v cenách 300 a 350 Kč. Jsou poskytovány i různé slevy. Pro více informací navštivte výše uvedené oficiální stránky vily.

4 komentáře u „Vila Tugendhat Brno – rezervace prohlídek a vstupenek

 1. Hana Vokálová

  Dobrý den,
  bylo by možné rezervovat 2 seniorské, 2 dospělé a 2 dětské lístky na 19.9.2020 do vily Tugendhat.
  Nejlépe odpolední prohlídky – rozšířený okruh.

  Děkuji,

  Vokálová

 2. Jitka Bayerová

  Vážení, Nový Jičín 7.2.2020 Včera večer o půl sedmé jsem Vám poslala @ který ruším děkuji za pochopení . S pozdravem Bayerová Jitka Nový Jičín

 3. Jitka Bayerova

  chci si objednat 4 vstupenky normální , 1 vstupenka senior, 1 ZTP/P na 12h 18.7.2020 jsem z Nového Jičína prosím dejte vědět zda je to možné nebo jiný volný termín . Jakým způsobem vstupenky zaplatím a kdy je dostanu . Děkuji za kladné vyřízení Bayerová Jitka ,Nový Jičín Jiráskova 23

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.