Zarděnky

Zarděnky patří k celkem lehkým infekčním onemocněním virového původu, projevují se vyrážkou na kůži. Toto onemocnění je typické spíše pro děti. Zarděnky přenáší virus, který patří do skupiny togavirů a přenáší se kapénkovou nákazou. Inkubační doba této nemoci je v průměru 17 dní. Rizikovou skupinou jsou převážně děti školního a předškolního věku, v rozmezí 4 – 10 let.

Vyrážka, která je typickým projevem, se objevuje nejprve na obličeji, odkud se šíří na celé tělo. Dalším příznakem je zduření mízních uzlin, zejména na šíji a za ušima. Onemocnění může mít různý průběh, třeba i průjmy a zimnice.

Toto onemocnění může být velmi nebezpečné pro těhotné ženy, které ještě neprodělaly toto onemocnění. Nejkritičtější jsou první tři měsíce těhotenství, kdy zarděnky mohou poškodit plod. Když se těhotná žena nakazí, zpravidla dítě po porodu mívá nižší váhu, nebo trpí vážnějšími poruchami jako je oční vada, poruchy srdce nebo hluchota.

Proti zarděnkám, spolu s dalšími podobnými nemocemi, se povinně očkují děti od 2 let. Poté, co člověk nemoc prodělá, zůstává mu doživotní imunita.

Jak již bylo zmíněno, charakteristické rysy zarděnek se mohou lišit případ od případu. U některých lidí se tato nemoc zpočátku vyvíjí jako normální obyčejné nachlazení. Tělesná teplota se pohybuje mezi 38 a 39 stupni Celsia, nakažený má rýmu a kašel, výjimečně se mohou objevit i bolesti hlavy. Nejspecifičtějším příznakem je červenorůžová vyrážka. V komplikovanějších případech této nemoci se může vyskytnout zánět spojivek, zánět mozkových blan, bolesti a záněty kloubů, poruchy krvetvorby a jiné. První příznaky se objevují do 20 dní od nakažení.

Jestliže průběh nemoci není nikterak komplikovaný, nechává se jí volný průběh, tělo se s nemoci nějak vypořádá samo. Samotná léčba spočívá pouze ve snižování horečky a v užívání běžných léků proti rýmě a kašli. Důležitý je příjem tekutin a vitamínů. Při komplikovaném průběhu nemoci je nutné obstarat hospitalizaci pacienta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.