Bambusové podlahy

V současné době je moderním trendem používat při vybavování naší domácnosti přírodní materiály. Jedním z nich je i bambus, což není dřevo, ale tráva. Bambusu se přezdívá rostlinná ocel, ač je lehčí než ocel. Bambus je dostupný skoro ve všech kontinentech, bohužel kromě Evropy a Antarktidy. Když má tato tráva příhodné podmínky pro růst, dokáže se „povytáhnout“ i o několik desítek  centimetrů za den. Celá rostlina doroste asi za 5 let, čímž je zajištěna jeho rychlá obnova. Bambus vyrůstá ve výškách 20 cm – 40 metrů a průměr této duté rostliny může být až 30 centimetrů.

Když se řekne bambus, každý si představí cokoli z bambusu, ale podlahu jen málokdo. Tento trend se pomalu prosazuje i u nás a to nejen díky elegantnímu designu, ale i například kvůli fyzikálním a užitným vlastnostem.

Ze starších a tím i vzrostlejších bambusů se používají spodní díly rostliny, ze kterých se vyrábí rozměrově přesně dané lamely, nebo pásky, chcete-li. Každá lamela tvoří dílec, jejichž sestavováním a lepením k sobě vzniká ona podlahová krytina. Každý dílec je opatřen povrchovou vrstvou laku, či oleje. Výhodou je určitě i velký výběr vzorů a barev, ze kterých můžete vybírat. Vzory mohou být například horizontální, vertikální nebo mramorové. Barevné provedení je buď světlejší, jakoby přírodní, nebo tmavší. Podlahy z bambusu jsou velmi tvrdé, kvalitní a pružné a tak i odolné vůči mechanickému poškození. Dále odolávají chemikáliím, mastnotě a ohni.  Nevýhodou je nutnost lakování, především kvůli napadení hmyzem a bobtnavost v příliš vlhkém prostředí. Podlahy jsou stálobarevné a tak odolné vůči slunečnímu záření a ultrafialovému záření, dokážou si dlouho udržet svoje původní zbarvení.

Podlahy z bambusu mohou být vyrobeny dvěma způsoby. V prvním případě se bambus loupe a získaná vlákna se podélně nebo příčně slepují. Druhou možností je splétání a lisování velmi jemných vlákének. Hustota se pohybuje od 650 do 800 kg/m3.

Ačkoli byste montáž takové podlahy určitě zvládli také, je lepší tuto práci přenechat odborníkovi. Přesto si řekneme pár věcí, na které je třeba dbát. Jednotlivé lamely by se měly pár dnů předem vybalit a nechat rozložené v místnosti, kde se teplota vzduchu bude pohybovat okolo 18 – 22 stupňů. Každou lamelu pokládejte zvlášť, po sestavení každého řádku použijte montážní páku, kterou celou řadu utáhnete.

Odstraňování běžných nečistot, jako je prach a písek se provádí vysáváním, zametáním, nebo stíráním vlhkým, dobře vyždímaným hadrem s běžnými neagresivními saponáty.

1 komentář u „Bambusové podlahy

  1. Nelad

    Dobrý den,
    velmi výstižný článek!
    O bambusu jsem slyšela, že se někde v zahraničí přestává používat z důvodu náchylnosti na vlhkost, takzvaně se „vzduje“ podlaha např. pod topením. Setkal jste se s tímto jevem, případně v jak dlouhém časovém horizontu s bambusovými podlahami pracujete a s jakými vadami jste se stkal?
    Předem děkuji za odpověď, Nelad

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.