Nový občanský zákoník 2014 – přehled novinek, online ke stažení

Přinášíme Vám ke stažení úplné znění zákona č.89/2012 Sb., Občanský zákoník, který vstupuje v účinnost od 1.1.2014.

stáhnout nový občanský zákoník 2014 (PDF 3,5 MB)

.


Podívejme se krátce na nejzásadnější změny, které nám nový občanský zákoník přinesl:

 • Nově půjde zavést do smlouvy smluvní pokutu. Tu však může soud, uzná-li jí za nemravnou, snížit.
 • Nově nepůjde po skončení pracovního poměru nechávat bývalého zaměstnance obývat služební byt.
 • Pozemek a na něm postavený dům budou mít jednoho společného majitele. Předejde se tak různým konfliktům majitelů. Stávající stav zůstane zachován, jen s tím rozdílem, že majiteli domu vznikne předkupní právo na pozemek na kterém stojí.
 • Předávání nájemní smlouvy bude složitější. Nově nebude stačit, když třeba babička přihlásí vnuka k trvalému pobytu v státním bytě, který pak po smrti babičky zde bude bydlet. Bude potřeba souhlasu protistrany. Jinak má vnuk dva roky k dobru a pak se musí vystěhovat.
 • Pronajímatel nemá nově povinnost zajistit náhradní ubytování, novela tento termín nezná. Pokud nájemník třeba hrubě poruší smluvené povinnosti, má smůlu.
 • Pokud nájemce v místě nájmu způsobí trestný čin, může to být důvod k výpovědi.
 • Je-li to nutné, může vstoupit pronajímatel do pronajatého bytu.
 • Pronajímatel má právo určit, aby žil v bytě je určitý počet osob v závislosti na jeho velikosti.
 • V pronajatém bytě může bydlet jen smluvení nájemníci, vyjma partnerů jejich dětí a děti osvojených. Pokud nájemník bude chtít vzít do bytu další lidi, musí to ohlásit pronajímateli.
 • Byly zrušeny tabulky, které určují pevné částky za újmu na zdraví.
 • Pokud vám na dovolené cestovní kancelář nesplní co stojí ve smlouvě, a vy tak nebudete mít očekávanou radost z dovolené, můžete se domáhat odškodnění.
 • Pokud si koupíte v dobré víře kradenou věc, zůstane vám. Jsou však určité výjimky. Třeba pro věci koupené v obchodě, bazaru nebo zastavárně.
 • Pokud někomu úmyslně zničíte něco pro dotyčného cenného, byť to byla třeba jen rodinná fotografie za 15 korun, musíte mu uhradit tzv. cenu zvláštní obliby. Zajímavé bude tuto cenu určovat.
 • Pořád se hádáte se sousedem o to, jestli jablka z jeho jabloně spadlá na váš pozemek jsou jeho nebo ne? Nemusíte, jsou totiž vaše.
 • Pokud použije manžel nebo manželka část společného jmění ve výši, kterou nelze považovat za běžnou, na podnikání, může se partner, který k tomu nedal souhlas obrátit na soud s žádostí o vyslovení neplatnosti takového jednání.
 • Zvířata nebudou jen věci, ale živé bytosti.
 • Bude možné zřídit výměnek třeba pro rodiče.
 • Dluhy zemřelého se budou přebírat celé, ne jen do výše dědictví.
 • Rodič bude moci část majetku převést do svěřeneckého fondu. Až dětem bude 18, mohou si majetek převzít.
 • Bude moci v závěti udělit konkrétní odkaz lidem nebo institucím.
 • Rozšiřuje se okruh dědiců ze ze čtyř na šest. Dědit budou moci prarodiče, sestřenice nebo bratranci. Dědit může také stát.
 • Zákon nově umožňuje do závěti přidávat podmínky.
 • Je zcela zrušena možnost člověka zbavit svéprávnosti. Tu lze jen omezit a to pouze na omezenou dobu.
 • Pokud zletilý očekává své narušení schopnosti jednat, třeba vlivem nemoci, může učinit předběžné prohlášení, v kterém uvede, jak se s ním má zacházet.
 • Nově půjde adoptovat dospělého.
 • Pokud nezletilý, starší 16-ti let, přesvědčí soud, že je schopen se stát zcela svéprávným, může jej soud učinit předčasně zletilým. To se hodí zejména pro mladé podnikatele, za které doposavad jednali rodiče.
 • Dítě nepůjde do dětského domova umístit na neurčito. Vždy maximálně na tři roky. Cílem je vracet děti zpět do rodinného prostředí.
 • U sezdaného páru má otec právo na popření otcovství po dobu 6-ti let. U nesezdaného páru pak půl roku.
 • Adopce dětí odnošené náhradní matkou nejsou nijak ošetřené. Pokud neplodnému páru odnosí dítě příbuzná, může si pár dítě osvojit.

34 komentářů u „Nový občanský zákoník 2014 – přehled novinek, online ke stažení

 1. Romana

  Dobrý den,
  Jsem majitel bytu ve Společenství vlastníků, mám však TP na jiné adrese a byt obývá dcera. Bylo mi sděleno, že nemůžu dát plnou moc svému nájemníkovi – dceři – pro hlasování na shromáždění. Mohla bych údajně tuto plnou moc dát třeba majiteli jiného bytu. Mohli byste mi, prosím, poradit, zda je to pravda a ktarým ustanovením toto OZ ukládá?
  Děkuji

 2. Katerina

  Dobrý den,
  chci se zeptat,s expritelem mam 4 leteho syna,nikdy jsme nebyli manželé. Expritelovo rodice koupili byt do osobniho vlastnictvi. Mam u nich se synem porad hlášené trvale bydliste,i když ve skutečnosti bydlim se synem jinde. Ma pro me cenu prihlašovat se novou adresu? Nebo mi,jako matce ditěte,přislusi,aby mi expritel nasel nove bydleni. Popripade,vznika synovi dedicke pravo na byt? Děkuji za odpověď.

 3. Aneta

  Dobrý den, změnilo se v novém zákoníku 2014 , že sex může být od 14-ti let? nebo je to pořád stejné (15let) ? děkuji.

 4. Eva Axmannová

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat , mám bratrance ,který vlastní pole a chce mě ho darovat, Jakým způsobem to lze provést a jakou budu muset platit daň.Děkuji za odpověď

 5. Petr Lukes

  Chci se zeptat majitel bytu chce byt prodat a novy majitel mi da vypoved pro svoji potrebu mam smlouvu na dobu neurcitou jsem v bytu zatim dva roky vse mam radne zaplacene.Pozaduje take foceni bytu s mojim majetkem s cim nesouhlasim. Vypoved jsem zatim nedostal mam obavu ze bude treba tvrdit ze mi ji nejak dal a nebude to pravda nebudu se moci odvolat.rok 2014 dekuji

 6. Danuše

  Dobrý den,
  prosím o radu jak co nejdříve vystěhovat nájemníka s rodinou. Nastěhovali se v dubnu letošního roku, zaplatili jednu kauci a nájem na duben. Ostatní měsíce nezaplatili nájem žádný. Je to šestičlenná rodina, berou sociální příspěvek měsíčně 9.000 Kč a nájem neplatí. Poplatky za vodu a energii v domě platí. 20.6.2014 jsem jim dala výpověď z bytu, jednu do ruky, kterou nepodepsali a jednu jsem poslala doporučeně na jejich adresu. Řekli mi, že si ji vyzvednou až 8.7. , což je doba, do kdy může být dopis uložený na poště. Nájemníci si stěžují na hluk v bytě od nich. Mají velkého psa, s kterým nechodí vůbec ven.
  Prosím o radu, jak je co nejdříve vystěhovat

  Děkuji
  Danuše

 7. Hanka

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to v případě že bychom chtěli ukončit smlouvu o zprostředkování internetu, ale máme smlouvu sepsanou na dva roky, do konce ještě 1,5 roku. Bylo nám sděleno novým poskytovatelem, že dle nového obč. zákoníku nemusíme doplácet celou částku, ale jen 1/5 z dlužné částky. Je to opravdu pravda?

 8. Miloš Vidrman

  Dobrý den, prosím o radu, co mám dělat, když sousedka má zasazené 2 asi 4metrové thůje a 1 borovici asi 50 cm od naší garáže. Mám obavu, že tyto stromy narušují základy a celkovou statiku garáže a opadávajícím jehličím ucpávají okapový svod. Na výzvu k odstranění stromů nereaguje.
  Děkuji

 9. Jozifek Petr

  Prosim o radu jak mužu vyhodit najemnika,který už 20.měsicu nezaplatil nájemne. Poštu nevyzvedává a osobně výpovědˇtake nepodepíše.
  Děkuji

 10. Pasáková Marta

  Dobrý den,
  přechází dluhy z dítěte na rodiče nebo sourozence? A může případná exekuce zabavit majetek rodičů dlužníka, ikdyž u nich není hlášen trvalým pobytem?

  Děkuji

 11. Josef

  Omluva… -naschvály…
  To je asi tím psychickým vysílením z pobytu ve vísce v krásné jihozápadní Vysočině… Říká se tomu také sociální úpadek.

 12. Josef

  Jak vyměnit zastupitelstvo obce a starostu, když nerespektují zákony? Již II. volební období, resp. po odtržení obce od sousední, větší, nejsou svolávána zasedání zastupitelstva, která jsou ze zákona veřejná. Pokud se po určité časové období toto neděje, na návrh (!) ministr vnitra zastupitelstvo rozpusí… atd, netřeba opisovat zákon. Jenomže ten oprávněný tak neučiní, protože by přišel o solidní vedlejší příjem financí a vliv. Obyvatelstvo je, jak to nazvat slušně, přibržděné a přitupělé, ignorantské (jak jsou zlí, tak jsou hloupí a naopak). Bývalé posluhovačky, dojičky, traktoristé… to je sociální složení stohlavé vesnice.
  Jednak mám za to, že jsou splněny zákonné podmínky pro rozpuštění zastupitelstva, jednak se domnívám, že veškeré výstupy tohoto orgánu (obec. vyhlášky) nejsou platné a nemohou vyvolat právní následky (např. ve vyhlášce o poplatcích je neúměrně zvýhodněna věková kategorie do 26 let věku, pokud studují -to myslel starosta na svého syna, nebo je zpoplatněn prodej z vozidla, nikoliv už nákup – po vsi projíždí sběrači kůží a z ampliónů vyřvávají jakési odrhovačky, jak před 60 lety…, etc.). Žel, nejsme v právním postavení iniciovat takové správní řízení, které by stav uvedl do souladu s platným právem. Různými podněty u shora citovaných občanů se setkáváme s nepochopením až zlobou, dělají naschváli. Např. „nepoznají“, že lampa veřej. osvětlení je rok mimo provoz, nepozná to ani 7 zastupitelů, nebo hromady hnoje na vozovce, musí je nejprve auta rozjezdit a déšť spláchnout, rozjíždí si chodníky auty, traktory… Poměry „civilizační“ jsou nepopsatelné, jak jsou otřesné…
  Pozdrav z jihozápadní Vysočiny, prý krásné… Ano, bylo by tu krásně, kdyby: 1,2,3,… Každá obec má svoje webové stránky, lživé. Každá obec má svoje černé skládky, které na svém webu neuvádí…
  Jos.

 13. Jan Puhlovský,Jana Puhlovská

  Dobrý den.,Moje manželka je spoluvlastníkem 1/2 domu a okolního pozemku asi 2434 m2.Druhou polovinu vlastní její sestra.Vzájemné vztahy jsou tak vyostřené že veškerá komunikace je nemožná.Pokud chce manželka sestru oslovit ta ji odkazuje na právniky!Manželka má dva problémi.Jak postupovat při prodeji svého podílu 1/2 vlastnictví domu a pozemku? A druhá věc je ta jak lze zajistit dle nového OZ přístup k domu a pozemku u něho? Když okolní parcely vlasní manželky sestra a má je v osobním vlastnictví.Stav vznikl převodem restituce,matkou manželky před její smrtí?Takže věc se má tak že v součastnosti manželka vlastní polovinu domu a polovinu k němu přiléhající parcely.Ovšem vstup k pozemku a domu se děje přes pozemek ve vlastnictví sestry manželky.Vztahy mezi setrami jsou tak vypjaté že jsme je nakonec spolu se ženou řešili odstěhováním .Jelikož však manželčina sestra o majetek řádně nepečuje a hrozí devastace domu.Chce manželka dům tedy svoj podíl 1/2,prodat včetně podíli přlehlého pozemku také 1/2.Jak postupovat aby to odpovídalo ustanovením OZ.A jak případnému nabivateli zajistit nerušený přístup k nemovitostem z manželčiny vlastnické části kterou chce prodat případně někomu darovat?

 14. Žižková Petra

  Dobrý den…
  Mám problém se sousedem.Mám v nájmu pozemek,který sousedí s našim sousedem.Ten si bez souhlasu majitele vysázel stromy na jeho pozemek a postavil terasu,zasahující do téhož pozemku.Se sousedem není domluva o odstranění,dělá pouze nazchvály a používá čím dál větší čast.Mám nějakou možnost po /odborném/ vytyčení hranice ,dát mu část stavby,která zasahuje na cizí pozemek odstranit,nebo mohu sama? Moc děkuji za odpověď

 15. Jan Wasserbauer

  Dobrý den,
  prosím o sělení jestli je možné od roku 2014 vyměnit městský byt za jiný městský byt. Bylo mi zděleno že je to od nového roku zrušeno.
  Předem děkuji Wasserbauer, Jihlava

 16. Daniela Bubeníčková

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat zda se dluhy rodičů po jejich smrti převádí na dědice a musí je splatit v plné výši? Např. matka nevlastní již žádný majetek má jen statisícové dluhy. Těchto dluhů se mohu nějakým způsobem zříci? Jak se poté brání banky, když se dědictví vzdám.

  Děkuji!
  Daniela Bubeníčková

 17. Josef Hubený

  Zdravím Váženi,
  Vytýčenou hranici mezi našimi domy soused překračuje se svoji přístavbou asi o 0,5 m, v délce 4m.
  Několikrát jsme o tom již jednali a navrhli, že mu sastavený pozemek odstoupíme, když si vše vyřídí na katastru. Doposud se nic nevyřešilo.
  Dotaz : Měl by se tento případ konečně vyřešit podle nového O. Z. , když trvá již od r. 1945 ?
  Josko
  Šternberk, 3.2.2014

 18. hana

  Týká se nový občanský zákon i pracovně právních vztahů? Může zaměstnanec ve zkušební době použit pro ukončení prac.poměru § 66 zákoníku práce jako to bylo doposud??? Děkuji moc za odpověď.

 19. Eva Marková

  Dobrý den,
  můžete mi, prosím, odpovědět, zda listina s podpisy o vzdání se předkupního práva ostatních vlastníků bytů -resp.podílů na nemovitosti, sepsaná v únoru 2013 při chystaném prodeji bytu v podílovém spoluvlastnictví, má ještě dnes – po roce – platnost? Koupě bytu loni nevyšla a nyní budeme prodávat byt za stejnou částku, která je i uvedena na podpisové listině viz výše.

  Děkuji, Eva.

 20. David

  Nový Občanský zákoník dle mého soudu opět nahrává podvodníkům, i když se na oko tváří, jako že víc chrání spotřebitele atd.! Ještě kvůli němu bude takové srandy, že budou všichni koukat.

 21. Rychecká Růžena

  Bydlíme ve vlastním domku , který byl postaven v roce 1895. Jeho zadní stěna sousedí s pozemkem souseda,který má svedenou okapovou a dešťovou vodu k této zadní stěně našeho domku. Provedli jsme různé izolace, abychom zamezili prosakování vody do zadní stěny a následně i do místností. Naši okapovou vodu máme svedenou na náš pozemek. Se sousedem není dohoda možná. Z jeho strany jsou to jen urážky a schválnosti. V roce 2013 se mu podařilo nás vytopit třikrát. Požádali jsme o kontrolu stavební úřad a ten rozhodl v náš prospěch. Ale soused dál odvádí vodu k našemu domu. Co máme dělat?

 22. Jana Procházková

  Jsem podruhé vdaná. Z prvního manželství mám družstevní byt a rodinný domek. a nějaké účty, založené mnou před druhým sňatkem. Nemám děti, ale můj druhý manžel má syna. Měl by jeho syn v případě dědictví nárok na dědění z toho , co jsem měla před uzavřením manželství? Nebo mám uzavřít urychleně smlouvu o odděleném majetku? Děkuji.

 23. Eva P/ohanková

  Dobrý den, je nyní možné odkoupit pozemek v zahrádkářské kolonii?Děkuji

 24. Venuš

  Dobrý den.
  Můj pozemek v zahrádkářské kolonii sousedí
  s pozemkem, na kterém v těsné blízkosti stojí
  keřová líska. Její větvě přesahuji na můj pozemek
  a to více jak 2m. S majitelem pozemku není
  možná domluva, aby lísku ořezal.

 25. stanislava

  prosím chtěla bychse zeptat jestli bude moci zaměstnavatel nakázat soboty a neděle a kolik v měsíci.Děkuji za odpověd

 26. Ondřej

  Dobrý den,
  Koupili jsme dům s pozemkem, ke kterému nevede příjezdová cesta, ale pouze chodník. Pod hranicí pozemku je 11 metrů cesta a pozemek, který nás mezi ní dělí je města. Město povolilo výpůjčku na příjezdovou cestu, ale památkáři a kultura jsou stále proti. A nechtějí nám podepsat dodatek ke smlouvě – výjpujčky. Co s tím lze dělat?? Mockrát Vám děkujeme

 27. Věra

  Je stále možné odmítnout dědictví,nebo se musí přijmout za každých okolností?

 28. roman

  Dobry den.
  Na pozemku s podílovým spoluvlastnictvím 1/2 a 1/2 byla postavena škola jedním ze spoluvlastníku.Jakým způsobem byste tento stav řešila ?

 29. Pešková

  Dobrý den,
  Můj manžel společně se mnou vychovával mého syna z prvního manželství / výchova 37 roků/. Můj syn by tudíž dědil jen po mé smrti. Po mém manželovi, který ho vychovával až do dospělosti/ manžel je bez dětný/,
  nemá na dědictví nárok. Prosím jek postupovat aby mohl syn dědit jak po vlastním otci? Děkuji.
  Pešková

 30. Dana

  Dobrý den,
  jsem podruhé vdaná,
  Chci věškerý majetek v závěti odkázat dceři z prvního manželství.Poradte jak na to a závět je lepší nechat u notáře-,Jedná se o chatu po rodičích, auto napsané na moji osobu pořízené v druhém manželství
  a peníze v bance. Děkuji za odpověd

 31. Hliničanová

  Prosím o sdělení, kolik % se bude příští rok platit daň při darování nemovitosti od rodičů na děti. Děkuji-

 32. Pagáčová Marie

  Prosím o sdělení, jak to bude s DPH při prodeji domu, u fyzických osob, kteří nejsou podnikatelé?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.