Jak vyprat a bělit záclony?

Ozdobou každého okna jsou záclony a proto je velmi důležité, jak vypadají. Jejich vzhled záleží především na tom, jak o ně pečujeme.

Záclony pereme vždy maximálně na 30 stupňů a před vložením do pračky je poskládáme. Rovněž lze použít na praní pytlík určený k praní jemného prádla. Zvolíme si ten nejšetrnější program, kterým dnes každá automatická pračka disponuje. Nezapomeneme přidat aviváž, která změkčuje vlákno, ale rovněž záclonu i celou domácnost provoní. Pokud se nám nechce záclonu po vyjmutí z pračky žehlit, zvolíme jemné odstřeďování, nebo ždímání úplně vypneme. Necháme záclonu chvíli okapat nad vanou, a poté ji ještě mokrou pověsíme rovnou na okno. Ždímáním riskujeme polámaní vlákna, které nenapraví ani samotné žehlení. Proto je důležité dbát na rady výrobce.

Jak často prát záclony?

Záleží v jakém prostředí, se vyskytujete. Zda jste kuřáci, hodně se u vás práší, zda je záclona v obýváku, nebo v kuchyni vystavená párám a mastnotě z vaření. Dalším faktorem jsou požadavky na čistotu domova a ty má každý jiné. Většinou se však záclony perou jednou za dva až tři měsíce.

Jak na bělení záclon?

  • Mnohdy naše záclony, zvlášť v domácnostech, kde se kouří, chytnou žlutý nádech. Tam kde se hodně práší, mají tendence rychle šednout. Co můžeme udělat pro oživení a vybělení záclony? Stačí do hlavního praní přidat kypřící prášek do pečiva, nebo lžíci prací sody, běžně k dostání v drogérii. Pokud je záclona hodně zašlá, necháme jí namočenou v roztoku hodinu, než jí dáme do pračky.
  • Dalším výborným pomocníkem při bělení záclony je fialka. Je to fialová tinktura, kterou dostanete v každé lékárně na afty. Pár kapek přidáte do hlavního praní, ale nepřežeňte to s množstvím! Jinak budete mít místo bílé záclony fialovou.
  • Rovněž lze do hlavní prací lázně přidat lahvičku 5% peroxidu vodíku.
  • Do hlavního praní přidejte lžíci soli, nebo ocet.

2 komentáře u „Jak vyprat a bělit záclony?

  1. Liza

    In To28;#ir17&s defense most women have not yet started ovulating a month after giving birth, particularly if they are nursing full time, which she was. She was just one of those rare exceptions. Glad her and baby are ok, no point on hating on Tori and fam.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.