Oblíbené bylinky z květináče

Ani v zimním období, se nemusíme vzdát oblíbených čerstvých bylinek, které jsou plné vitamínů. Nebudou sice takové, jako v letním období, ale na okně v květináči se daří, některým druhům bylinek, které jsou v kuchyni velmi oblíbené. Může to být například pažitka, levandule, tymián, máta, bazalka, kadeřavá petržel, mini papričky a mnoho dalších. Vaše okno se může i v zimních měsících, proměnit v malou zahrádku. Přináším pár stručných informací o některých bylinkách. Stačí si jen vybrat, která z nich ozdobí vaše okno a ochutí vaše kuchařské speciality.

Bylinky z květináče:

Pažitka: Je bohatá na vitamín C, B, karoten, E a také železo. Chutná a voní podobně, jako jemná cibulka. Není náročná na pěstování, vyžaduje jen pravidelnou zálivku. Pažitku vždy seřezávejte tak, aby od spodu zbylo pár centimetrů. Když jí budete seřezávat z horní části, bude mít tendenci vysychat a nebude jemná. V kuchyni má široké využití.

Bazalka: Aromatická bylinka, která vypadá zároveň okrasně. Hojně je využívána v Italské kuchyni ale rovněž do různých salátů, maso, těstoviny. Výborná je rovněž na přípravu čaje. Do jídla jí přidávejte, těsně před dovařením, jinak ztratí své aroma. Má desinfekční účinky a je výborná na trávení. Zaléváme opatrně, je náchylná na hnilobu.

Tymián: Tymián jako koření a také lék. Má antiseptické a antibiotické účinky a je velmi jednoduchý na pěstování. Používá se sušený i čerstvý. Jako doplněk při léčbě kašle a bronchitidy. Vhodný je také na střevní potíže. V kuchyni se výborně hodí na steaky, ryby, omáčky a polévky.

Máta: Je jednou z nejoblíbenějších bylinek. Rozeznáváme zhruba 15 druhů máty, ale všechny mají podobné účinky na náš organismus. Pomáhá rozpouštět žlučové kameny a osvěžuje dech. Tlumí křeče, působí desinfekčně, uvolňuje ucpaný nos, výborná je i při nachlazení. V kuchyni se používá k dochucení šťáv, kompotů, k přípravě mochita, čokolády a jiné.

Levandule: Léčivá, aromatická bylinka. Používaná v lékařství, parfumérií a kosmetice. Výborná proti bolesti hlavy a jako přídavek do masážních olejů. Její listy využijete i k osvěžení prádelníku. Má uklidňující účinky na tělo i duši. Z levandule si uvaříte skvělý čaj, ale rovněž připravíte harmonizující koupel.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.