Jak správně vyprat a zbavit se hory prádla?

Právě jste vylítli z hnízda a jste u vytržení z té hromady prádla, co se vám nakupila? Jak to jen dělala máma? Rozdělila si bílé, barevné.  No jo, ale co když, je prádlo různého materiálů a na bílém tričku jsou barevné pruhy. Kam ho zařadit? Společně se podíváme na ty nejdůležitější kroky, jak správně vyprat a zbavit se hory prádla.

První pravidlo zní, roztřídit prádlo

Pokud, se vám povede nashromáždit co největší počet barev, které jsou si podobné, máte vystaráno. Klidně si můžete vytvořit více hromádek, pokud si nejste jistí a později podle uvážení přihazovat do společné hromádky. Modré, hnědé a zelené se klidně může prát společně, pokud jedna z těchto věcí nepouští barvu. Je dobré sledovat štítky, které uvádějí rovněž doporučenou teplotu. Nebojte se toho, rozhodně nejde o život. Bílé, a co nejsvětlejší prádlo dávejte bokem. Pokud máte ručníky, doporučují se prát zvlášť. Pokud máte pouze jeden ručník, samozřejmě ho neperte samostatně.

Nyní přichází volba pracího prášku

Dejte si bedlivý pozor na to, abyste nepoužili na barevné prádlo, prášek určený pro prádlo bílé barvy. Bělící a rozjasňující přísady, by mohly nenávratně prádlo poškodit. Dnes existuje celá řada, univerzálních pracích prášků, ale je dobré sem použít na zmíněné bílé prádlo rozjasňující prací prášek a na černé prádlo, opět prášek určený pro tuto barvu. Barvy po čase blednou a ztrácejí jas. Správným praním jim zachováte déle jejich barevnost a jiskru. Prášek můžete zvolit sypký, nebo gel. Pokud se na oděvu nachází skvrny, rovněž v drogérii dostanete koupit přípravky ve spreji, které se před praním aplikují na krizové místo.

Aviváž

Nezapomínejte do šuplíku pračky, přidávat aviváž. Prádlo zjemní, provoní, lépe se žehlí a mnohdy se nemusí žehlit vůbec. Rovněž působí antistaticky.

Plnění pračky

Vkládejte pouze tolik prádla, kolik je uváděno výrobcem. Pokud máte pračku narvanou k puknutí, prádlo se nevypere a nebude ani vonět. Navíc riskujete poruchu pračky. Méně je někdy více. Z hlediska úspory energie se nevyplatí prát jedno tričko, ale dnešní pračky disponují tlačítkem „poloviční plnění“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.