Chorvatsko

Přesto že Chorvatsko je svojí rozlohou poměrně malou zemí, tak dlouhá léta patří mezi nejoblíbenější turistické destinace. Do své plochy vtěsnala neuvěřitelné množství přírodních krás, od vysokých horských hřebenů až po překrásné vnitrozemí. Nesmíme zapomenout na pobřeží v celkové délce 1777km, které se táhne od Slovinska až po černohorskou hranici na jihu. Chorvatsku také patří mnoho malých a kouzelných ostrovů v Jaderském moři, kde turisty přitahuje křišťálově čistá voda a úchvatné zálivy. Českými turisty je tato země velmi oblíbená. Především díky cenové a dopravní dostupnosti, přátelské pohostinnosti Chorvatů a také příbuznosti obou národních jazyků.

Nedaleko pobřeží naleznete pohoří Velebit, Biokovo a Učka, kde se můžete věnovat horolezectví, pěší turistice a adrenalinovým sportům. Zvlášť oblíbený je zde jachting a potápění. Na svých luxusních jachtách sem zavítá nejeden milionář. Pro milovníky potápění jsou zde vynikající podmínky. Naleznou zde místa jak začátečníci tak i profesionálové. Velmi populární je ostrov Biševo se svoji slavnou Modrou jeskyní.

Narozdíl od Itálie není většina chorvatských pláží písčitá, ale za to patří v Evropě mezi nejčistší. Podél pobřeží naleznete kolem 30 pláží, které bývají označené modrou vlajkou. Tu uděluje Evropská unie jako uznání čistoty. Některé pláže jsou navíc vybavené tobogány pro děti, hřišti pro plážový volejbal, bary a restauracemi na pláži.

Hlouběji ve vnitrozemí leží národní park Plitvická jezera, kde na vás čeká soustava 16 překrásných smaradgově zelených jezer, propojených vodopády a kaskádami. Národní park se v roce 1949 dostal na seznam světového přírodního bohatství UNESCO. Byly zde natáčeny některé scény filmu Poklad na Stříbrném jezeře podle románu Karla Maya.

Kromě národních parků a pobřeží můžete obdivovat krásy této země i v chorvatským městech. Nejznámější a největší z nich je Záhřeb který dominuje prvotřídními hotely, spoustou muzeí a luxusními restauracemi, které odrážejí jeho kosmopolitní charakter. Dalším velkým městem je Split, který je další zdejší památkou zapsanou v UNESCO. Charakteristické jsou pro ně rušné kavárny, bary a typický středomořský ruch a život. Dubrovník, označovaný jako “perla Jadranu” vás uchvátí svojí barokní krásou. Pozorování západu slunce nad Jadranem z městských hradeb patří mezi nezapomenutelné zážitky v Dubrovníku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.