Polyneuropatie – postižení periferních nervů , příznaky, léčba

Postižení periferních nervů, neboli polyneuropatie, je obtížně diagnostikovatelná nemoc postihující lidi zpravidla v dospělém a seniorském věku, z různých a dodnes ne zcela známých příčin. Onemocnění může vznikat na základě různých vnitřních i zevních faktorů a mezi rizikové skupiny patří jedinci trpící alkoholismem, cukrovkou, nádorovými onemocněními, lymskou boreliózou nebo nedostatkem vitamínu B12.

Přesná diagnóza se provádí na speciálním vyšetření tzv. elektromyografii (EMG). Vyšetření probíhá tak, že do postiženého svalu je zavedena jehlová elektroda, která je tenčí než běžná jehla, což znamená, že není potřeba se obávat bolestivého zákroku.

Co je polyneuropatie?

Polyneuropatie je postupné narušování, oslabování a ubývání svalové hmoty na končetinách s postupnou ztrátou citlivosti. Pacient má problémy s chůzí, pociťuje bolesti při pohybu a špatně manipuluje s drobnými předměty. Onemocnění může rovněž provázet tachykardie v klidu, pocení nebo naopak zimnice.

Příznaky:

  • snížená citlivost;
  • brnění;
  • pálení;
  • svědění;
  • svalové křeče a bolest svalů;
  • svalová slabost;
  • nejistota a bolest při chůzi.

Léčba:

Vzhledem k tomu, že existuje více druhů polyneuropatie, je základem úspěšné léčby diagnostikovat správný typ. Léčba vždy ale obsahuje nejen podávání medikamentů, ale také nezbytné a důležité rehabilitace. Za podpůrnou léčbu všech druhů polynuropatie je možné považovat tzv. magnetoterapii. Tento druh léčby působí protizánětlivě, zlepšuje prokrvení, tlumí bolest a podporuje regeneraci poškozených nervů a tkání. K podpůrné léčbě je rovněž využívaná kyselina thioktová, která chrání a posiluje nervový růst a zároveň působí proti nervy poškozujícím látkám. Při léčbě mohou být podávány vitamíny B1, B6 a B12. Podpůrným nástrojem při léčbě této nemoci je také zdravotní gymnastika, která zlepšuje pohyblivost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.