Ceny dálniční známky v roce 2015

Pro nadcházející rok 2015 zůstávají ceny za dálniční známky stejné jak v roce 2014.

Dálniční známky – ceny pro rok 2015:

  • Desetidenní – 310 Kč
  • Měsíční – 440 Kč
  • Roční – 1500 Kč

Dálniční známky opravňují k provozu vozidla  na dálnicích a rychlostních komunikacích. Jsou časově omezené a liší se podle doby platnosti na roční, měsíční a 10ti denní. Zakoupit je lze na všech pobočkách České pošty a na většině čerpacích stanic v ČR.

Platnost dálniční známky začíná od 1. prosince předcházejícího roku, než na který je vydána a její platnost končí 31. ledna následujícího roku.

Povinnost mít vylepenou dálniční známku pro umožnění jízdy po dálnicích a rychlostních silnicích v ČR platí pouze automobily do celkové hmotnosti 3,5 tuny. Motocykly či jiné méně než čtyřkolové vehikly jsou od dálniční daně oproštěny. Nákladní vozy nad 3,5 tuny již několik let jezdí po dálnicích za elektronické mýtné.

Držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P jsou v případě jízdy ve voze do 3,5 t od dálničního poplatku osvobozeny. Pozor, s výjimkou osob s hluchotou.

Dálniční známku je nutné nalepit celou svou plochou do pravého dolního rohu předního skla (z pohledu řidiče) a to tak, aby zvenku byl viditelný celý její povrch, a zároveň tak, aby co možná nejméně bránila ve výhledu. Předem je potřeba na ní propiskou napsat RZ auta, na jehož čelní okno ji lepíte. Druhou část kuponu, odstřižek, je třeba si uschovat a vozit s sebou. Ideální je tedy nosit ho společně s technickým průkazem či zelenou kartou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.