Ebola – příznaky, projevy, jak se přenáší a léčí

V poslední době je stává nemoc Ebola globální otázkou, kterou řeší velká města, malé vesnice i zapomenutá místa v Africe. Co je dobré o této virové nemoci vědět? Ebola je hemoragická (krvácivá) horečka a patří mezi virová onemocnění, jehož původcem je filovirus ebola. Poprvé byl zaznamenán v roce 1976 a dostal jméno podle řeky Ebola v Demokratické republice Kongo. Ebola patří mezi nejnebezpečnější virová onemocnění, přičemž letalita činí 50-90 % v závislosti na druhu eboly. V současné době je známých celkem 5 kmenů virů ebola, tři z nich napadají člověka. Nejnebezpečnější je Ebola Zaire. Výskyt eboly je zaznamenáván převážně v afrických zemích, kde nefunguje komplexní lékařská péče a chybí kvalitní vybavení pracovišť.

Příznaky Eboly

Ebola, u níž je zpravidla inkubační doba většinou dva dny až tři týdny, se projevuje vysokými horečkami a bolestmi břicha, svalů, kloubů a hlavy. Onemocnění je doprovázeno prudkým zvracením, průjmy a krvácením do trávicího traktu. Následuje krvácení z tělesných otvorů a těžké poškození orgánů, zejména játry. Ebola je velice bolestivé onemocnění, které při nedostatečné nebo pozdní lékařské péči končí smrtí.

Přenos Eboly

Filoviry způsobující ebolu se na člověka přenáší z konzumace mrtvých zvířat. Jedná se zejména o netopýry, primáty, hlodavce, prasata a psy. Z člověka na člověka se ebola přenáší přímým tělesným kontaktem, slinami a krví. Probíhají výzkumy, které jsou zaměřeny na přenos eboly vzduchem, doposud ale nebyly vyvráceny či potvrzeny. Ebola se přenáší obrovskou rychlostí a to zejména díky špatným hygienickým podmínkám, nedbalostí nebo špatné diagnóze onemocnění.

Léčba Eboly

Léčba eboly je více než komplikovaná. Virostatika jsou neúčinná a zatím neexistuje lék, který by ebolu spolehlivě vyléčil. Pacientům postiženým ebolou je nutné zabezpečit dostatek vody z důvodu dehydratace. Dále je nutné udržovat optimální krevní tlak a zajistit řádné dýchání. K léčbě jsou rovněž používány vitamíny nebo virostatika. Léky, které by mohly účinně pomoci, jsou stále ve stádiu experimentu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.