Vánoční zvyky a pověry – lití olova, šupina pod talířem, krájení jablek

Vánoce nejsou jen chvíle strávené u stromečku, ale rovněž dobou, kdy společně se svými nejbližšími usedáme k svátečně zdobenému stolu a připomínáme si tradice, které dodávají Vánocům to pravé kouzlo. Každá rodina má své zvyky, každá tradice má svůj příběh. Které z nich dodržujete a znáte vy?

Pověstné lití olova a šupina pod talířem

Vánoce jsou obdobím klidu a pohody, ke kterým patří dobré jídlo a vynikající cukroví. Na Štědrý den ale mnoho lidí krotí své mlsné jazýčky a postí se až do večeře. A proč? Aby viděli nikdy nespatřené zlaté prasátko.

K tradičním zvykům patří rovněž pouštění lodiček vyrobených z ořechové skořápky a svíčky. Každý člen rodiny si musí vyrobit svou a při zapalování svíček vyslovit otázku (zaměstnání, láska, rodina, atd.), která by mu měla být zodpovězena. Když lodička dopluje na druhou stranu, vše se bude odvíjet správným směrem. Pokud zůstane na místě, také plány zůstanou při starém. V případě, že se lodička potopí, pak čekejte, že ani vaše vyhlídky nebudou nejlepší.

Otázky budoucnosti mohou být rovněž zodpovězeny litím olova. Dnes seženete šikovné sady určené k lití olova, při kterých se kusy snadno roztaví. Roztavené olovo se lije těsně pomalu a těsně nad hladinou do vody. Odlitky je možné opatrně vyjmout zhruba po pěti minutách naběračkou nebo polévkovou lžící. Stejně jako u lodiček, i u lití olova se pokládá otázka, na kterou chcete znát odpověď. K základním tvarům patří dva kruhy oznamující svatbu, porušené kruhy, které naznačují rozchod, rovné čáry značící klidný život nebo trojúhelník předpovídající štěstí.

Tradice patří i ke sváteční večeři. Krájení jablek a louskání ořechů vám napoví, jakému zdraví se budete v příštím roce těšit. Jablko, u kterého po rozkrojení uvidíte hvězdici, značí dobré zdraví, kříž smrt. Neporušené jádra ořechů (většinou se louskají čtyři) rovněž předpovídají pevné zdraví, načernalá jádra nemoc a černá smrt. K Vánocům tradiční zvyky patří. Nepřipravte se o jejich kouzlo a zkuste letos pod talíře vložit šupinky nebo minci, které mají za úkol příští rok zajistit bohatství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.