Jak připravit a naložit maso na uzení?

Uzení není jen způsob, jak prodloužit trvanlivost masa a dodat mu typickou a s ničím nezaměnitelnou chuť a aroma, ale také tradice a v mnohých případech vítané hobby. Uzení může probíhat lehkým nebo také studeným kouřem, který trvá déle a je jím dosažena jemná aromatická chuť nebo teplým kouřem, který přináší výrazné aroma. Horký kouř je typický pro výrazně tmavé zbarvení masa i chuť. Aby byla dosažena lahodná příchuť masa, ať už se jedná o ryby, vepřové maso, bůček, klobásy nebo párky, je nutné nejen s dostatkem trpělivosti postupovat správně při uzení, ale také maso dobře připravit a naložit.

Příprava a naložení masa

První a základní věcí je nákup čerstvých surovin, nejlépe od prověřených obchodníků, čímž je zajištěno bezproblémové naložení masa. Maso je nutné nasolit. Důkladně vetřená sůl (rychlosůl) do masa může být doplněna česnekem.

Takto připravené maso musí být uloženo v kameninových, smaltovaných nebo speciálních umělohmotných nádobách v lednici nebo na jiných chladných místech, kde teplota nepřesahuje 5 º C. Při vyšších teplotách se maso zkazí!

Zhruba po třech dnech se maso zalévá lákem, který je tvořen vodou a solí. Maso naložené týden je již připraveno k uzení. Před uzením se omyje teplou vodou a osuší. Nasolené a uložené maso je také možné přelít druhý den převařenou vodou a následně po týdnu či dvou udit. Další možností je maso pouze nasolit a nechat jej uložené bez láku. Délka uložení masa by neměla být menší než týden a ne delší než 6 týdnů.

Sůl nesmí chybět, přidání česneku nebo třeba vytvoření láku z takových surovin, jako je bobkový list, kmín, nové koření, koriandr nebo například pepř, je otázkou chutí. Skvělá chuť masa, ryb, klobás nebo párků je podmíněna různými faktory uzení, přičemž naložení masa patří k těm stěžejním, které zajišťují vynikající výsledek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.