Vánoční pověry a mýty – co přináší smůlu a co štěstí?

Vánoce jsou nejen obdobím, kdy si připomínáme Kristovo narození a nadělujeme si dárky, ale také časem, kdy se vracíme ke starým mýtům a pověrám, které jsou s Vánoci neodmyslitelně spojeny již řadu let. Víte, co vám může přinést štěstí a čemu se máte vyvarovat, aby se vám smůla nelepila na paty?

Smůla nebo štěstí?

Pověry a mýty spojené s Vánoci, že pokud připadne Štědrý den na pondělí, můžeme se těšit na bohatou úrodu a hodně medu. V případě, že Štědrý den budeme oslavovat v úterý, čeká nás v příštím roce hojnost vína a obilí a Štědrý den v pátek je spojován s tuhou zimou. Na Štědrý den bychom si ale měli dávat pozor na určité činnosti, které štěstí odhánějí. Aby smůla a neštěstí nezaplavili domov, nemělo by se prát a ani by prádlo nemělo zůstat v tento den pověšené. Chlévy a stáje se nesmí uklízet, jinak by dobytek začal kulhat. A i když jsou Vánoce také časem lásky, na Štědrý den nepište žádná zamilovaná psaníčka. Ty můžou znamenat předzvěst rozchodů. Rovněž stolování má své mýty. Vyvarujte se lichému počtu stolovníků, protože by si jej mohla odvést smrt a doplňte stůl vždy do sudého počtu talířem navíc. Během sváteční štědrovečerní večeře nevstávejte od stolu, i to by mohlo znamenat přivolání smrti. Jedna z pověr také říká, že ten, kdo nikomu nic na Štědrý den nedaruje, přijde na mizinu a bude se potýkat s vlastní bídou.

I následující dva dny jsou plné mýtů a pověr. Čerstvě upečený chléb a snesená vejce na první vánoční svátek tj. 25.12, mají kouzelnou moc. Boží hod, který připadne na čtvrtek, předznamenává výhodně prodaný dobytek. Boží hod v pátek přinese horké léto a krásný podzim. Ať už vánočním pověrám a mýtům věříte nebo nevěříte, patří k našim tradicím, na které bychom neměli zapomínat. Pověry a mýty, která nás provázejí celá staletí, mají své jedinečné kouzlo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.