Jak začít psát články, když jsem úplný začátečník

Psaní článků pro internetové magazíny se tváří jako docela snadná práce, kterou může z pohodlí svého domova vykonávat úplně každý. Není to však úplně docela pravda. Vytvořit kvalitní článek, který zaznamená nejen oko čtenáře, ale i vyhledávač taková psina není.

Mnoho lidí si na počátku myslí, že napsat článek zvládne každý. To je bezpochyby pravda. Ovšem rozdíl je v tom, zda ten článek bude někdo číst a následně se k němu vracet. Psát gramaticky správně ještě nezaručí, že bude mít článek úspěch.

Připravte se na kritiku

Další věc, kterou si jen málokdo předem uvědomí je, že bude všem na očích a tudíž mnohdy terčem ostré kritiky. Je rozdíl, zda se chystáte za svůj text postavit a vložit pod něj své jméno či psát pouze pod přezdívkou. Zkuste udělat jedinou chybičku nebo překlep a slíznete si to i s úrokem. Kritizovat, to je usvědčit autora, že to nedělá tak, jak bych to dělal já, kdybych to dovedl (Karel Čapek). Jestliže jí nedokážete ustát, brzy psaní článků zabalíte a víckrát se k psaní vracet nebudete.

Jak začít s psaním

Odhoďte strach, stud, předsudky a zábrany. Prostě to zkoušejte znovu a znovu. Pište o svých koníčcích, dětech, láskách, zklamáních, mazlíčcích, vaření. Základem je založení vlastního blogu a sdílení svých textů na sociálních sítích. Čím více budete na očích tím lépe. Ne vše bude mít úspěch a bude se líbit. Přesto setrvejte a nevzdávejte se. Jedině tím, že budete na očích, si vás někdo všimne. Začínala jsem úplně stejně a dodnes udržuji pracovní a přátelské vztahy s lidmi, kteří mi neváhali podat pomocnou ruku v mých začátcích i nyní. Stále je co se učit…

Přeskočíme odbornosti

Když si na internetu zadáte: Jak napsat článek vyjede vám spousta odborných rad. Začínajícího pisálka to může odradit zvlášť, když se psaním nikdy podrobněji nezabýval. Doporučuji vybrat si téma, které vás baví. Najít článek s tímto tématem a zkusit podle této kostry napsat stejný – jen svými slovy. Jestliže patříte k úplným laikům a začátečníkům je to dle mého nejlepší trénink. Jakmile trochu proniknete do tajů psaní článků a osaháte si to, začněte zkoumat složitější postupy a pojmy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.