Jak začít psát články, když jsem úplný začátečník

Psaní článků pro internetové magazíny se tváří jako docela snadná práce, kterou může z pohodlí svého domova vykonávat úplně každý. Není to však úplně docela pravda. Vytvořit kvalitní článek, který zaznamená nejen oko čtenáře, ale i vyhledávač taková psina není.

Mnoho lidí si na počátku myslí, že napsat článek zvládne každý. To je bezpochyby pravda. Ovšem rozdíl je v tom, zda ten článek bude někdo číst a následně se k němu vracet. Psát gramaticky správně ještě nezaručí, že bude mít článek úspěch.

Připravte se na kritiku

Další věc, kterou si jen málokdo předem uvědomí je, že bude všem na očích a tudíž mnohdy terčem ostré kritiky. Je rozdíl, zda se chystáte za svůj text postavit a vložit pod něj své jméno či psát pouze pod přezdívkou. Zkuste udělat jedinou chybičku nebo překlep a slíznete si to i s úrokem. Kritizovat, to je usvědčit autora, že to nedělá tak, jak bych to dělal já, kdybych to dovedl (Karel Čapek). Jestliže jí nedokážete ustát, brzy psaní článků zabalíte a víckrát se k psaní vracet nebudete.

Jak začít s psaním

Odhoďte strach, stud, předsudky a zábrany. Prostě to zkoušejte znovu a znovu. Pište o svých koníčcích, dětech, láskách, zklamáních, mazlíčcích, vaření. Základem je založení vlastního blogu a sdílení svých textů na sociálních sítích. Čím více budete na očích tím lépe. Ne vše bude mít úspěch a bude se líbit. Přesto setrvejte a nevzdávejte se. Jedině tím, že budete na očích, si vás někdo všimne. Začínala jsem úplně stejně a dodnes udržuji pracovní a přátelské vztahy s lidmi, kteří mi neváhali podat pomocnou ruku v mých začátcích i nyní. Stále je co se učit…

Přeskočíme odbornosti

Když si na internetu zadáte: Jak napsat článek vyjede vám spousta odborných rad. Začínajícího pisálka to může odradit zvlášť, když se psaním nikdy podrobněji nezabýval. Doporučuji vybrat si téma, které vás baví. Najít článek s tímto tématem a zkusit podle této kostry napsat stejný – jen svými slovy. Jestliže patříte k úplným laikům a začátečníkům je to dle mého nejlepší trénink. Jakmile trochu proniknete do tajů psaní článků a osaháte si to, začněte zkoumat složitější postupy a pojmy.

2 komentáře u „Jak začít psát články, když jsem úplný začátečník

  1. Monika

    Ještě bych tam asi připsala, že pokud to chce člověk opravdu dělat jako práci, neměl by psát tak, jak se to naučil ve škole. Psaní za peníze má svoje specifické pravidla. Můžu doporučit třebas tady ten návod: http://www.topranker.cz/pr-clanky/
    Je super obsáhlý a zabývá se typem článků, na kterých se dá dobře vydělat. Jde tam právě hodně dobře vidět, že článek nesmí být žádná slohovka :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.